Safedî'nin Keşfü'l-Esrâr ve Hetkü'l-Estâr adlı tefsirinde siyâk sibâk'a dayalı yöntemi
The context-based (Siyāq–sibāq) method in Safadī's Kashf al-Asrār wa Hatk al-Astār
  1. Tez No: 992414
  2. Yazar: MÜNİR DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ebü'l-Berekât Yûsuf b. Hilâl es-Safedî'nin Keşfü'l-Esrâr ve Hetkü'l-Estâr adlı tefsirinde siyâk sibâka dayalı yönteminin mahiyetini, bu yöntemin âyetlerin anlamlandırılmasındaki işlevini ve klasik tefsir geleneği içerisindeki yerini incelemeyi amaçlamaktadır. Safedî'nin tefsiri, özellikle Memlükler dönemi tefsir anlayışı içerisinde Kur'ân'ın Kur'ân ile tefsirine, ayetler arasındaki irtibata ve Arap diline verdiği önem bakımından dikkat çekici bir örnek teşkil etmektedir. Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümünde Safedî'nin hayatı, ilmî kişiliği, yaşadığı dönemin ilmî çevresi ve eserleri ele alınmış, müellifin tefsir yöntemi; dil merkezli tefsir anlayışı, Kur'ân'ın Kur'ân ile tefsiri yöntemi üzerinden tarihsel ve teorik yönleriyle değerlendirilmiş ve siyâk sibaka dayalı yönteminden özet olarak bahsedilmiştir. Bu bölümde, müfessirin rivâyet malzemesini sınırlı ölçüde kullanarak Kur'ân'ın bizzat kendisini önceleyen dirâyet ağırlıklı bir yaklaşım benimsediği ortaya konulmuştur. İkinci bölümde siyâk sibâk kavramının anlamı, tarihsel süreçte geçirdiği kavramsal dönüşüm ve klasik literatürdeki kullanımı incelenmiştir. Bu çerçevede Safedî'nin siyâk sibâk kavramını tefsirinde hangi anlamda kullandığı, ayrıca kavramın kendisiyle irtibatlı diğer ilim ve terimlerle benzerlik ve farklılıkları ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde ise Safedî'nin siyâk sibâka dayalı yönteminin tefsirine yansımaları, eserden seçilen örnekler ile ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the nature of the context-based (siyāq–sibāq) interpretive method in Abū al-Barakāt Yūsuf b. Hilāl al-Ṣafadī's Qurʾānic commentary Kashf al-Asrār wa Hatk al-Astār, its function in the interpretation of Qurʾānic verses, and its position within the classical exegetical tradition. Ṣafadī's tafsīr constitutes a noteworthy example within the Mamluk-period exegetical tradition, particularly in terms of the importance it accords to interpreting the Qurʾān by the Qurʾān itself, to inter-verse coherence, and to the Arabic language. In this context, the first chapter of the study addresses Ṣafadī's life, scholarly personality, intellectual milieu, and works; it evaluates the author's exegetical method from historical and theoretical perspectives through linguistically oriented tafsīr and the principle of interpreting the Qurʾān by the Qurʾān, and provides a concise overview of his context-based (siyāq–sibāq) method. This chapter demonstrates that the exegete adopts a dirāyah-oriented approach that prioritizes the Qurʾān itself while making limited use of transmitted reports (riwāyāt). The second chapter examines the meaning of the concepts of siyāq and sibāq, their conceptual development over time, and their usage in the classical literature. Within this framework, it explores how Ṣafadī employs the concept of siyāq–sibāq in his commentary and highlights the similarities and differences between this concept and other related disciplines and technical terms. The third chapter seeks to demonstrate, through selected examples from Ṣafadī's tafsīr, how his context-based method grounded in siyāq–sibāq is reflected in his exegetical practice.