Fiziksel aktivite temelli oyunların kaynaştırma/bütünleştirme öğrencilerinin sosyal beceri ve sosyal kabulüne etkisi
The effect of physical activity based games on the social skills and social acceptance of inclusion students
  1. Tez No: 992415
  2. Yazar: İSMET ALTAY SÜPÜRGECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR GICI VATANSEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ilkokul üçüncü sınıfta öğrenim gören tipik gelişim gösteren çocuklar ile kaynaştırma/bütünleştirme eğitim programına dahil olan özel gereksinimli çocukların akranlarına yönelik sosyal kabul ve sosyal beceri düzeylerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, yansız atama ile oluşturulmuş 2x2 Solomon Dört Gruplu Deneysel Desene göre tasarlanmıştır. Çalışmanın katılımcı grubunu, Lüleburgaz ilçe merkezindeki ilkokullarda eğitim alan, 31'i deney ve 62'si kontrol grubunda yer alan toplam 93 çocuk (özel gereksinimli ve tipik gelişim gösteren) oluşturmuştur. Uygulama sürecinde, deney grubundaki çocuklara 10 hafta boyunca haftada iki gün olarak“Fiziksel Aktivite Temelli Oyunlar”uygulanmıştır. Araştırmaya katılan kontrol grubundaki çocuklar ise bu süreç içerisinde mevcut eğitim programlarına devam etmişlerdir. Araştırmada veri toplama sürecinde kullanılan yöntem olarak; Bireysel Bilgi Formu, Sosyal Kabul Ölçeği, Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği, Akran Derecelendirme Ölçeği, Öğretmenlere Yönelik Geçerlilik Formu ve Çocuklara Yönelik Oyun Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi (bağımsız, bağımlı) t testi, ANOVA ve iki yönlü ANOVA testi kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre,“Fiziksel Aktivite Temelli Oyunların”tipik gelişim gösteren ve kaynaştırma/bütünleştirme eğitim programına devam eden öğrencilerin sosyal kabulün artmasında deney1 ve kontrol1 grupları arasında anlamlı bir farka rastlanmıştır. Bu sonuca göre deney1 lehine anlamlı bir farklılık belirlenmiştir. Sosyal Kabul Ölçeği son test puan ortalamaları incelendiğinde deney1 ve deney 2 grupları lehine sosyal kabul düzeyleri daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmış olup, fiziksel aktivite temelli oyunlar uygulanan deney grubundaki öğrencilerin sosyal beceri düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı biçimde arttırdığını göstermiştir. Sosyal beceri gelişiminde özellikle fiziksel aktivite temelli oyunlar ile ön test uygulaması arasındaki etkileşimin belirleyici olduğu, buna karşın ön testin tek başına sınırlı bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the social acceptance and social skills levels towards their peers of typically developing children and children with special needs enrolled in inclusive education programs in the third grade of primary school. The research was designed using a 2x2 Solomon Four-Group Experimental Design with random assignment. The paticipant group of the study consisted of a total of 93 children (with special needs and typically developing) attending primary schools in the Lüleburgaz district center, with 31 in the experimental group and 62 in the control group. During the implementation process,“Physical Activity-Based Games”were implemented to the children in the experimental group twice a week over a period of 10 weeks. During this period, the control group continued to follow their regular educational program. As the data collection method used in the research, Personal Information Form, Social Acceptance Scale, Social Skills Assessment Scale, Peer Rating Scale, Teacher Validity Form, and Children's Game Evaluation Form. Data were analyzed using independent and dependent t-tests, ANOVA, and two-way ANOVA. According to the results, a significant difference in favour of the experimental group between the experimental1 and control1 groups regarding the increase in social acceptance of both typically developing and inclusive education students. Post-test mean scores on the Social Acceptance Scale further demonstrated that social acceptance levels were higher in both experimental1 and experimental 2 groups. These finding demonsrate that the social skills levels of students in the experimental groups who participated in the physical activity-based games increased significantly. Furthermore, the result indicate that the interaction between physical-based games and the pre-test was a determining factor in social skills development, whereas the pre-test alone had a limited effect.