Mantıku't Tayr ve Mesnevî'de geçen hayvan metaforlarının psikolojik tahlili
Psychological interpretation of animal metphors in Mantiqu't Tayr and Mathnavi
- Tez No: 992431
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET MUSTAFA ÇAKMAKLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
Özet
Tasavvuf, İslami ilimler arasında metaforik üsluba en sık başvuran ilim dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sufiler farklı amaçlar doğrulusunda eserlerinde sıklıkla sembolik bir dil kullanmışlardır. Bu sembolik anlatımda özellikle hayvanlar aracılığıyla psikolojik çıkarsamalar dikkatleri çekmektedir. Metaforik anlatımda zengin bir anlatıma sahip Mantıku't-Tayr ve Mesnevi isimli eserlerde hayvan metaforlarının sıklıkla kullanıldığı ve sufilerin bu metaforlar vasıtasıyla psikolojik tahliller yaptığı görülmektedir. Biz bu çalışmamızda Mantıku't-Tayr ve Mesnevi'de psikolojik tahliller bağlamında daha çok kuşlar, eşek, köpek, öküz, deve, sinek, tilki vb. hayvan metaforlarının kullanıldığını gördük. Bu hayvan metaforları ile; nefis analizi, kişilik analizi, bilişsel bozukluklar ve pozitif psikoloji, insan ilişkileri, iç görü kazandırma, narsisizm ve kibir, kişisel gelişim başlıkları altında sınıflandırabileceğimiz psikolojik tahliller yaptıklarını gördük.
Özet (Çeviri)
Sufism, stands out among the Islamic sciences as the branch most frequently resorting to metaphorical discourse. Sufis have often employed a symbolic language in their works for various purposes. In this symbolic expression, psychological inferences, especially through animals, attract attention. Rich in metaphorical narration, works such as Mantıqa't-tayr and Mathnavi frequently utilize animal metaphors, through which Sufis conduct psychological analyses. In our study, we observed that in Mantıka't-tayr and Mathnavi birds, donkeys, dogs, oxen, camels, flies, foxes, and other animal metaphors are predominantly employed within the context of psychological analyses. Through these animal metaphors, we found that Sufis conduct psychological interpretations that can be classified under various themes such as nafs analysis, personality analysis, cognitive disorders and positive psychology, human relationships, fostering self-awareness, narcissism and arrogance, and personal development.