Dişi ve erkek ginkgo biloba yapraklarında meydana gelen mevsimsel senesensin kademeleri sırasındaki biyokimyasal değişiklikler
Biochemical changes during stages of seasonal senescence in female and male ginkgo biloba leaves
  1. Tez No: 992461
  2. Yazar: ALPİNÇAĞLA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ginkgo biloba türünün dişi ve erkek bireylerinde mevsimsel yaprak senesensi sürecinde meydana gelen biyokimyasal ve fizyolojik değişimleri, üç farklı senesens kademesi (%100 yeşil, %50 yeşil ve %0 yeşil) üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada taze ağırlık, toplam klorofil ve yardımcı pigmentler, antosiyanin, total protein miktarı, peroksidaz (POD) ve katalaz (CAT) enzim aktiviteleri ile membran permeabilitesi belirlenmiş ve bu parametrelerin senesens ilerlemesiyle ilişkisi değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, senesensin ilerlemesiyle birlikte dişi ve erkek bireylerin yapraklarında taze ağırlık, klorofil ve karotenoid içeriklerinde azalma meydana geldiğini, özellikle dişi bireylerde antosiyanin miktarındaki düşüşün daha belirgin olduğunu göstermiştir. Senesensin ileri aşamalarında membran bütünlüğünün bozulduğunu gösteren permeabilite artışı gözlenirken, total protein içeriğinde artış tespit edilmiştir. POD ve CAT aktiviteleri, senesens kademeleri ve cinsiyet faktörüne bağlı olarak farklı düzeylerde değişim göstermiştir. Sonuç olarak farklı senesens aşamalarına bağlı olarak Ginkgo yapraklarının hasat zamanının doğru belirlenmesinin sadece biyokimyasal içerik açısından değil, aynı zamanda terapötik etkinlik ile farmasötik standardizasyon açısından da önemli olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the biochemical and physiological changes occurring in female and male individuals of the Ginkgo biloba species during the seasonal leaf senescence process, based on three different senescence stages (100% green, 50% green, and 0% green). Fresh weight, total chlorophyll and accessory pigments, anthocyanin, total protein content, peroxidase (POD) and catalase (CAT) enzyme activities, and membrane permeability were determined in the study, and the relationship of these parameters with senescence progression was evaluated. The findings showed that with the progression of senescence, there was a decrease in fresh weight, chlorophyll, and carotenoid content in the leaves of both female and male individuals, with a more pronounced decrease in anthocyanin content, particularly in female individuals. In the advanced stages of senescence, an increase in permeability, indicating a disruption in membrane integrity, was observed, while an increase in total protein content was detected. POD and CAT activities showed different levels of change depending on the stages of senescence and the sex factor. As a result, it has been revealed that determining the correct harvest time of Ginkgo leaves according to different stages of senescence is important not only in terms of biochemical content but also in terms of therapeutic efficacy and pharmaceutical standardization.