Sütten DNA izolasyon yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of DNA isolation methods from milk
- Tez No: 992478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, sütten genomik DNA izolasyonu için kullanılan farklı yöntemlerin etkinliği karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada materyal olarak Konya ilindeki farklı çiftliklerden temin edilen inek ve koyun sütleri ile kolostrum örnekleri kullanılmıştır. DNA izolasyonu amacıyla ticari kit yöntemi, fenol–kloroform ekstraksiyon yöntemi ve tuzda çöktürme yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen DNA örneklerinin miktar ve saflıkları NanoDrop spektrofotometre cihazı ile belirlenmiş; DNA'nın ileri moleküler analizlerde kullanılabilirliği ise CAST geninin PCR ile çoğaltılması ve agaroz jel elektroforezi ile değerlendirilmiştir. NanoDrop analizleri sonucunda, fenol–kloroform ekstraksiyon yönteminin tüm süt tiplerinde en yüksek DNA konsantrasyonunu sağladığı belirlenmiştir. Ancak bu yöntemde elde edilen DNA örneklerinin saflık değerlerinin ideal sınırların altında kaldığı ve PCR amplifikasyon başarısının örnek tipine göre değişkenlik gösterdiği gözlenmiştir. Ticari kit yöntemi, daha düşük DNA verimi sağlamasına rağmen, PCR uyumluluğu ve uygulama kolaylığı açısından daha stabil sonuçlar vermiştir. Tuzda çöktürme yöntemi ise orta düzeyde DNA verimi sağlamakla birlikte, protein kontaminasyonuna işaret eden düşük saflık değerleri nedeniyle sınırlı performans göstermiştir. Elde edilen bulgular, sütten DNA izolasyonunda tek bir yöntemin tüm parametreler açısından üstün olmadığını ve uygun yöntemin çalışmanın amacı ile yapılacak moleküler analizlere bağlı olarak seçilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak süt, non-invaziv, kolay temin edilebilir ve hayvan refahına uygun bir biyolojik materyal olarak moleküler genetik çalışmalarda kan örneklerine etkili bir alternatif olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis comparatively evaluates the effectiveness of different methods for genomic DNA isolation from milk. Milks from cow and sheep and colostrum samples were used as material that were collected from various farms in Konya province.. The commercial kit method, phenol-chloroform extraction method, and salt precipitation method were applied for DNA isolation. The quantity and purity of the DNA samples were determined using a NanoDrop spectrophotometer; the suitability of the extracted DNA for advanced molecular analyses was evaluated by PCR amplification of the CAST gene and subsequent agarose gel electrophoresis. NanoDrop analyses revealed that the phenol-chloroform extraction method produced the highest DNA quantitiy in all the milk types. However, the purity values of the DNA samples obtained with this method were found below the ideal limits, and PCR amplification success varied depending on the sample type. The findings revealed that no single method is superior in all of the parameters for DNA isolation from milk, and the appropriate method should be selected depending on the purpose of the study and the molecular analyses to be performed. In conclusion, milk represents an effective alternative to blood samples in molecular genetic studies, as it is non-invasive, readily available, and compatible animal welfare-friendly.