Çorum ili Arpaöz köyünde kırsal tarımın geleneksel halk bilgisi üzerinden incelenmesi
An examination of rural agriculture through traditional folk knowledge in Arpaöz village of Çorum province
- Tez No: 992485
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL ÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
"Çorum İli Arpaöz Köyünde Kırsal Tarımın Geleneksel Halk Bilgisi Üzerinden İncelenmesi'' adlı çalışmanın konusu, tarımın ve toprağın işleniş aşamasında karşımıza çıkan geleneksel yöntemlerin belirlenmesi ve bu yöntemlerin halk bilimsel olarak değerlendirilmesidir. Çalışmanın amacı, Çorum İli Arpaöz köyünde kültür-çevre ilişkisiyle oluşan geleneksel ekolojik bilginin ne olduğu, nasıl yaşatıldığı ve gelecek nesillere aktarılacak bilginin kültürel unsurlarının nasıl yansıtıldığını ortaya koymaktır. Çorum merkeze bağlı Arpaöz köyü dışarıya fazla göç verdiği için kültürel unsurların çoğu kaybolmak üzeredir. Küresel kapitalizmin kentler ve kırsal yerleşimler üzerindeki olumsuz etkisiyle geleneksel kültürün ve doğal kaynakların varlığı tehlike altına girmiştir. Bu yüzden geleneksel bilgi ve ekolojik çevre bilgisi üzerine yaşayan unsurların ortaya çıkarılması gerekli görülmüştür. Çalışmada öncelikle geleneksel ekoloji kavramına dair bilgiler verilip daha sonra araştırma sahası tanıtılarak ele alınan konunun kapsamı belirlenmiştir. Çalışmada saha araştırması yöntemlerinden görüşme ve gözlem yöntemleri kullanılarak veriler elde edilmiştir. Bölgede sürekli yaşayan hane sayısının 30 olduğu bunlardan 15 hanenin hâlihazırda tarımla uğraştığı tespit edilmiştir. Bu 15 haneden ise toprağı işleyen, ürünü elde ederek kullanıma sunan ve nesiller boyu aktarılan geleneksel bilgi derlenmiş uygulama alanları hakkında bilgi toplanmıştır. Unutulmuş ya da icrası olmayan kültürel unsurların hem eski hem de şu anki halleri derlenerek eski ve yeni arasındaki farklara değinilmiştir. Böylelikle bölge halkının ortaya koyduğu, insan sağlığını ve ekolojik dengeyi destekleyici bilgi birikiminden yararlanma imkânı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, titled“An Examination of Rural Agriculture Through Traditional Folk Knowledge in Arpaöz Village of Çorum Province,”focuses on identifying the traditional methods employed in agricultural and soil-processing practices and evaluating these methods from a folkloric perspective. The aim of the research is to determine the nature of the traditional ecological knowledge formed through the culture–environment relationship in Arpaöz Village, to reveal how this knowledge is maintained, and to examine how cultural elements are reflected during its transmission to future generations. Arpaöz Village, located in the central district of Çorum, has experienced significant out-migration, leading to the gradual disappearance of many cultural elements. The adverse effects of global capitalism on both urban and rural settlements have placed traditional culture and natural resources under threat. For this reason, documenting the surviving aspects of traditional knowledge and ecological practices in the village has been considered essential. The study first presents the conceptual framework of traditional ecology and then introduces the research area to define the scope of the investigation. Data were collected through fieldwork using interview and observation techniques. It was determined that 15 households reside permanently in the village, 15 of which are still engaged in agriculture. Traditional knowledge practices related to soil cultivation, product processing, and intergenerational transmission were compiled from these households, and detailed information regarding their applications was gathered. Furthermore, both past and present states of cultural practices that have been forgotten or are no longer widely performed were documented to highlight the differences between older and contemporary forms. In doing so, the study reveals the potential contributions of the region's traditional knowledge to human well-being and ecological balance.