TikTok bilimsel yayınlarının bibliyometrik analizi: Alanın dinamikleri ve gelecek yönelimleri
A bibliometric analysis of scientific publications on TikTok: Field dynamics and future directions
  1. Tez No: 992484
  2. Yazar: DENİZ CANSEL SARAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, TikTok üzerine yapılmış bilimsel yayınları bibliyometrik açıdan inceleyerek alanın genel dinamiklerini ve gelecekteki yönelimlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. 2016 yılında kısa video paylaşım platformu olarak ortaya çıkan TikTok, kısa sürede küresel ölçekte popüler hale gelmiş ve dijital kültürün, toplumsal etkileşimin ve iletişim biçimlerinin dönüşümünde etkili bir mecra olmuştur. Araştırmada karma yöntem yaklaşımı benimsenmiştir. Nicel aşamada, bibliyometrik analiz yöntemiyle YÖK Tez Merkezi, DergiPark, Google Scholar ve Web of Science (WoS) veri tabanlarında yer alan 2020–2025 yılları arasındaki yayınlar incelenmiştir. Veriler VOSviewer ve Microsoft Excel programlarıyla analiz edilerek yıllara, temalara ve yöntemlere göre sınıflandırılmıştır. Nitel aşamada, TikTok'u aktif biçimde kullanan bireylerle amaçlı örnekleme stratejisine dayalı ve kartopu tekniğiyle genişleyen bir örneklem oluşturulmuştur. Toplam 10 katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış; veriler Braun ve Clarke'ın (2006) modeline dayalı tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir Bulgular, Türkiye'deki akademik üretimin 2021 sonrasında hızla arttığını ve çalışmaların çoğunun iletişim, medya ve sosyoloji alanlarında yoğunlaştığını göstermektedir. Uluslararası literatürde ise TikTok; siyasal iletişim, dezenformasyon, algoritmik yönetişim, pazarlama ve dijital kimlik gibi daha disiplinler arası bir yaklaşımla ele alınmaktadır. Görüşme verileri, TikTok'un bireyler için hem eğlence hem kimlik inşası aracı olduğunu; ancak uzun süreli kullanımın dijital bağımlılık riskini artırdığını göstermiştir. Sonuç olarak, TikTok araştırmaları hızla gelişmekte olup, gelecekte daha veri temelli, disiplinler arası ve kullanıcı deneyimine odaklı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine scientific publications on TikTok through a bibliometric approach, identifying the field's overall dynamics and future directions. Launched in 2016 as a short video-sharing platform, TikTok rapidly gained global popularity and became a major medium shaping digital culture, social interaction, and communication practices. A mixed-method research design was adopted. In the quantitative stage, a bibliometric analysis was conducted using publications from YÖK Thesis Center, DergiPark, Google Scholar, and Web of Science (WoS) databases covering the years 2020–2025. The data were analyzed through VOSviewer and Microsoft Excel software and classified according to publication year, research themes, and methodological orientations. In the qualitative stage, a purposive sampling strategy was applied, supported by a snowball technique to reach active TikTok users from diverse socio-demographic backgrounds. A total of 10 semi-structured interviews were conducted, and the data were analyzed using thematic analysis based on Braun and Clarke's (2006) six-phase model. Findings indicate that academic production on TikTok in Turkey has increased rapidly after 2021, with most studies concentrated in communication, media, and sociology. In contrast, international research approaches TikTok through a more interdisciplinary framework, focusing on political communication, disinformation, algorithmic governance, marketing, and digital identity. Qualitative findings reveal that TikTok functions both as a tool for entertainment and identity construction while also posing risks of digital addiction due to prolonged use. In conclusion, TikTok research is expanding rapidly both in Turkey and globally, highlighting the need for more data-driven, interdisciplinary, and user-centered studies in the future.