Kabul ve kararlılık terapisi yönelimli psikoeğitim programının iş stresi ve anlamlı iş deneyimi üzerine etkisi
The effect of an acceptance and commitment theraphy oriented psychoeducation program on job stress and meaningfull work experience
- Tez No: 992494
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU KÜMBÜL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT) temelli bir psikoeğitim programının çalışanların iş stresi ve anlamlı iş algısı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Program, çalışanların psikolojik esnekliklerini artırarak iş kaynaklı stresle başa çıkmalarına ve değer odaklı bir çalışma yaşamı geliştirmelerine katkı sağlamayı hedeflemiştir. Araştırma yarı deneysel desenle yürütülmüş; İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nde görev yapan 19 çalışan, deney (n=10) ve kontrol (n=9) gruplarına atanmıştır. Müdahale grubuna altı oturumluk yüz yüze bir ACT temelli psikoeğitim programı uygulanmıştır. Veriler, psikoeğitim öncesi ve sonrası uygulanan Kabul ve Eylem Formu, Psikolojik Esneklik Ölçeği, İş Stresi Ölçeği ve Anlamlı İş Ölçeği ile toplanmıştır. Bulgular, psikoeğitimin iş stresi ve anlamlı iş algısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığını ortaya koymuştur. Ancak Müdahale grubunda psikolojik esneklik ve iş stresi düzeylerinde olumlu yönde değişimler gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, ACT temelli psikoeğitimin çalışanların stresle başa çıkma becerileri ve anlamlılık algısı üzerinde potansiyel katkılar sunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of an Acceptance and Commitment Therapy (ACT) based psychoeducation program on employees' job stress and perception of meaningful work. The program was designed to enhance employees' psychological flexibility, thereby helping them cope with work‐related stress and cultivate a value‐driven work life. Using a quasi‐experimental design, 19 employee at İzmir Katip Çelebi University were assigned to an experimental group (n = 10) and a control group (n = 9). The experimental group participated in six face‐to‐face ACT‐based psychoeducation sessions. Data were collected before and after the intervention with the Acceptance and Action Questionnaire, the Psychological Flexibility Scale, the Job Stress Scale, and the Meaningful Work Scale. Findings showed that the psychoeducation did not have a statistically significant effect on job stress or on perception of meaningful work. However, the experimental group did exhibit positive changes in psychological flexibility and reduced job stress levels. These results suggest that ACT‐based psychoeducation may offer potential benefits for employees' stress‐coping skills and their sense of meaningfulness at work.