Helleborus orientalis ekstraktlarının antimikrobiyal ve anti-MRSA aktivitesinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial and anti-MRSA activity of Helleborus orientalis extracts
- Tez No: 992500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDOĞAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Helleborus orientalis bitkisine ait etanol ve su ekstraktlarının patojen standart mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal ve klinik kaynaklı Metisilin dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) suşlarına karşı anti-MRSA aktivitesinin belirlenmesidir. Antimikrobiyal aktiviteyi belirlemek için sıvı mikrodilüsyon metodu kullanılmıştır. Kullanılan suşlar ekstraktların 12,5-0,006 mg/mL arasındaki konsantrasyonlarına maruz bırakılmıştır. Etanol ekstraktının kullanılan standart bakteri suşlarından Gram pozitif Staphylococcus aureus ve Sarcina lutea'ya karşı 3,12 mg/mL dozunda antibakteriyel aktiviteye sahip olduğu tespit edilirken, en etkili olduğu suşun ise Gram pozitif Bacillus cereus (Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu; MİK 0,78 mg/mL) olduğu tespit edilmiştir. Gram negatif Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae ve Salmonella enteritidis bakterilerine karşı aktivite tespit edilmemiştir. Candida albicans maya suşuna karşı da antifungal bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür. Çalışılan tüm MRSA suşlarına karşı (MRSA suşu 6 hariç MİK 6,25 mg/mL) 3,12 mg/mL konsantrasyonda anti-MRSA aktivitesi gösterdiği belirlenmiştir. Su ekstraktının ise çalışılan tüm standart bakteri suşlarına ve maya suşuna karşı herhangi bir antibakteriyel ve antifungal aktiviteye sahip olmadığı tespit edilmiş olup benzer şekilde çalışılan tüm MRSA suşlarına karşı da anti-MRSA aktivitesi göstermediği kaydedilmiştir. Bitkinin etanol ekstraktının su ekstraktına göre daha etkili olduğu ve ayrıca etanol ekstraktının Gram negatif bakterilerden ziyade Gram pozitif bakteriler üzerine etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the antimicrobial activity of ethanol and water extracts of Helleborus orientalis against standard pathogenic microorganisms and the anti-MRSA activity against clinically sourced Methicillin Resistant Staphylococcus aureus (MRSA) strains. The broth microdilution method was used to assess antimicrobial activity. The tested strains were exposed to extract concentrations ranging from 12.5 to 0.006 mg/mL. The ethanol extract showed antibacterial activity against standard Gram-positive bacterial strains, including Staphylococcus aureus and Sarcina lutea, at a dose of 3.12 mg/mL, while the most effective strain was the Gram-positive Bacillus cereus (Minimum Inhibition Concentration (MIC) 0.78 mg/mL). No activity was detected against Gram-negative bacteria such as Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae and Salmonella enteritidis. It was also observed that the ethanol extract did not exhibit antifungal activity against the yeast strain Candida albicans. However, It demonsrated anti-MRSA activity at a concentration of 3.12 mg/mL against all MRSA strains tested (MIC 6.25 mg/mL, except for MRSA strain 6). In contrast, the water extract showed no antibacterial and antifungal activity against any of the standard bacterial strains and yeast strains tested. Similarly, it did not show anti-MRSA activity against the MRSA strains studied. In conclusion It can be stated that the ethanol extract of the Helleborus orientalis is more effective than the water extract, and that the ethanol extract is active against Gram-positive bacteria than Gram-negative bacteria.