Finansal kuruluşlarda risk yönetimi uygulamalarının banka performansına etkileri
The impact of financial risk management practices on bank performance
  1. Tez No: 992499
  2. Yazar: ENİSE DEMİRKAPI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren mevduat bankalarında kârlılığın belirleyicilerini analiz etmektir. Bu kapsamda, 2014–2024 dönemine ait yıllık veriler kullanılarak kamu sermayeli, özel sermayeli ve yabancı sermayeli mevduat bankalarının finansal performansları incelenmiştir. Çalışmada bankaların kârlılık göstergeleri olarak ortalama aktif kârlılığı (ROA) ve ortalama özkaynak kârlılığı (ROE) kullanılmıştır. Kârlılığı etkileyen faktörler; likidite riski, sermaye yeterliliği oranı, kredi/mevduat oranı, faiz gelirleri/faiz giderleri oranı, aktif likiditesi, tahsili gecikmiş krediler oranı, özkaynak/aktif oranı ve banka büyüklüğü gibi finansal göstergeler aracılığıyla temsil edilmiştir. Analizlerde dengeli panel veri seti kullanılmış ve havuzlanmış panel regresyon yöntemi uygulanmıştır. Ayrıca model seçim sürecinde Hausman testi sonuçları dikkate alınmıştır. Elde edilen bulgular, sermaye yeterliliği ve özkaynak/aktif oranının bankaların hem ROA hem de ROE performansı üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, tahsili gecikmiş krediler oranının kârlılık üzerinde negatif ve güçlü bir etki yarattığı tespit edilmiştir. Faiz gelirleri/faiz giderleri oranının özellikle özkaynak kârlılığı üzerinde negatif yönlü bir etkisi olduğu görülmüştür. Banka türü değişkeninin ise her iki kârlılık göstergesi açısından istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Çalışma bulguları, bankacılık sektöründe güçlü sermaye yapısının ve etkin risk yönetiminin kârlılık açısından kritik öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçların, bankacılık sektörüne yönelik politika tasarımı ve akademik literatür açısından katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the determinants of profitability in the Turkish banking sector. Using annual data covering the period 2014–2024, the analysis focuses on public, private, and foreign-owned deposit banks operating in Türkiye. Bank profitability is measured by average return on assets (ROA) and average return on equity (ROE). The explanatory variables represent key dimensions of bank risk and financial structure, including liquidity risk, capital adequacy ratio, loan-to-deposit ratio, interest income to interest expense ratio, asset liquidity, non-performing loan ratio, equity-to-asset ratio, and bank size. A balanced panel dataset is constructed and analyzed using pooled panel regression techniques. Model selection and specification are supported by diagnostic tests, including the Hausman test. The empirical results indicate that the capital adequacy ratio and equity-to-asset ratio have a positive and statistically significant impact on both ROA and ROE, highlighting the importance of strong capitalization for bank profitability. In contrast, the non-performing loan ratio exerts a strong negative effect on profitability measures, emphasizing the critical role of credit risk management. Additionally, the interest income to interest expense ratio is found to have a negative effect, particularly on return on equity. The bank type variable does not appear to be statistically significant, suggesting that ownership structure alone does not systematically explain profitability differences among deposit banks in Türkiye. Overall, the findings underline the central role of capital strength and effective risk management in enhancing bank profitability. The results provide valuable implications for banking regulation, financial stability policies, and the empirical literature on bank performance in emerging markets.