Sound, space and noise: influence of the radio on music and sound art
Ses, alan ve gürültü: Radyonun müzik ve sessel sanatlar üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 992514
  2. Yazar: ASLI BALÂ AŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMMANOUİL EKMEKTSOGLOU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
Özet
Bu tez radyo, elektroakustik müzik ve sessel sanat pratikleri arasındaki ilişki üzerine yapılan tartışmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Tez radyo aracılığıyla oluşturulan akustik ortam ile bunun müzik ve sessel sanatlar üzerindeki etkisini ele almaktadır. Tez içerisinde konu bağlamsal ve sanatsal perspektiflerden incelenmektedir. Radyo ile çalışan sanatçıların estetik tercihleri, radyo sesi ve gürültünün güncel müzikal ses paleti üzerindeki etkisi ve radyonun ses sanatı üzerindeki etkisi üç bölümlük bir zaman çizelgesiyle ele alınmaktadır. Tez dahilindeki tartışmalar temel olarak radyo yayıncılığı, elektromanyetik alanlar ve duyulmayan sesler üzerine kurulu bir ses yerleştirmesi fikrine odaklanmaktadır. Tez bağlamında yapılan ses yerleştirmesi, duyulabilir ve duyulamayan sesler arasındaki bulanık çizgileri, işitilemeyen bir düzeyde somutlaştırmayı amaçlamaktadır. İşitilemeyen bu düzey, kablosuz iletişimin gelişimini ve radyonun günümüz çevresindeki varlığını temsil etmektedir. Elektromanyetik dalgalar, inşa edilen radyo ağlarının işitsel bir yansıması olarak işlev görür. Ses kurulumunun ardındaki teoriler, bu ağı herhangi bir alanda bulunan duyulamayan profili, güncel akustik çevrenin göz ardı edilen bir katmanı olarak ele almaktadır. Akustik çevrenin işitilebilir ve işitilemeyen katmanları arasındaki ilişki, ses yerleştirmesinde bir oyun olarak sunulmaktadır. 20. yüzyıl boyunca akustik çevrenin müzik ve radyo sanatında kullanılan ses paleti üzerindeki etkileri, tarihsel bir zaman çizelgesi üzerinden tartışmaların ana temasını oluşturmaktadır. Tez, 20. yüzyıl boyunca elektronik olarak dağıtılan sesleri ve bunların kimliklerini, radyonun günlük yaşamımızdaki rolüne vurgu yaparak inceler. Bilinçli veya bilinçsiz şekilde maruz kaldığımız sesler, kişisel dinleme alışkanlıklarımızı, sanatsal üretimleri veya sanatsal öngörüleri etkilemektedir. 20. ve 21. yüzyıl boyunca alternatif akustik çevrelerin inşası ve sessizliğin yeniden değerlendirilmesi, geliştirilen ses sistemleri, kayıt teknolojisi ve sessiz taşıyıcılar gibi temel unsurlar üzerinden tartışılmaktadır. Elektronik olarak yayılan ve seslerin kimliklendirilmesi ve bu kimliklerin 20. yüzyılın ikinci yarısındaki değişimleri, sonuç bölümünü oluşturur. Teknolojinin ve radyonun etkileri, Denis Smalley'in Spectromorphology adlı çalışmasından esinlenen bir zaman çizelgesiyle incelenmektedir. Bu zaman çizelgesinin ana bileşenleri birinci bölümde ele alınırken, ikinci bölüm radyoyu hem müzikal hem de çevresel bir akustik malzeme olarak değerlendirir. Müzik, radyo ve sessel sanatlarda kullanılan ses paleti, zaman içinde değişen çeşitli akustik kimlikleri de içermektedir. Radyonun sanat ve çevresel sesler üzerindeki etkisi şu temel soruyu ortaya çıkarmaktadır: Ses yayılımı, müzisyenlerin ve sanatçıların teknolojinin çevre üzerindeki etkilerini takip etmelerinde ve ses paletlerini yeniden şekillendirmelerinde etkili mi? Yoksa sanatçılar mı teknolojiyi ve öngörülerini kullanarak sanatta“geleceğin ses ağlarını”şekillendirmiş ve tanımlamışlardır? Güncel radyo uygulamalarını sessel sanat uygulamalarında hangi pozisyona yerleştirebiliriz? Kavramsal ve bağlamsal değerlendirmeler ayrıca müzik ve radyonun belirli sanat eserlerinde nasıl kesiştiğini ele almaktadır. Bu eserler üzerinden elektromanyetik alan ve radyo sesinin kimliksel değişimi tartışılır. Pratik bir çıktı olarak, teknoloji, sanat ve modern yaşam tarzlarının oluşturduğu akustik anlatılar arasındaki kesişim, bir ses yerleştirmesiyle temsil edilir. Yerleştirme, sesle ilgili teknolojilerde bulunabilecek en basit elektronik yapıları kullanmaktadır. Ton jeneratörü devreler, bakır bobinler, bir radyo vericisi ve iki hoparlörün kullanımı, radyonun başlangıcındaki materyalist sadeliği ve bu sadelikle kontrast oluşturan sessel/müzikal kimliğin çok katmanlılığını bir oyun olarak ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to address and contribute to the discussions surrounding the relationship of radio, electroacoustic music, and sound art practices. Thesis discusses the relationship between the acoustic environment created through radio and its influence over music and sound art. Topic is evaluated from contextual and artistic perspectives. Discussions include the aesthetic choices made by artists who work with radio, the influence of radio noise on the current musical sound palette, and radio's impact on sound art with a three-part timeline. All discussions and historical evaluations revolve around an installation based on the radio broadcasting, electromagnetic fields and inaudible sounds. The presented installation is a way to actualize the blurred lines between noise and musical sounds, at an inaudible level. The inaudible level represents the development of wireless communication and the presence of radio in the current environment. Electromagnetic waves function as the audio reflection of constructed radio networks. Theories behind the installation consider this network as any landscape's inaudible profile, an avoided layer of the current acoustic environment. In this sound installation, the relationship between the audible and inaudible layers of the acoustic environment is presented as a game. The influence of the acoustic environment on the sound palette in music and radio arts throughout the 20th century will create the core of discussions through a historical timeline. The thesis examines electronically distributed sounds and their identification throughout the 20th century, with an emphasis on radio's involvement in our daily lives. The sounds that we are consciously or unconsciously exposed to have an impact on our personal listening habits, artistic outputs, or artistic foresight. The creation of alternative acoustic environments and the reassessment of silence throughout the 20th and 21st centuries are analyzed under the principal factors of sound propagation systems, recording technology, and silent carriers. The identification of electronically distributed sounds and their shifting identities through the second half of the 20th century will provide the basis for the conclusion. The discussions about the influence of technology and the radio space were looked at in a timeline that was inspired by Denis Smalley's Spectromorphology. The main components of this timeline are covered in the first part, while the second part examines and evaluates radio as a musical and ambient acoustic material. Various acoustic identities that change through time are involved in the mentioned sound palette used in music, radio and sound art. The influence of radio on arts and environmental sounds creates the core question for the thesis. Will sound propagation influence musicians and artists in shaping and re-identifying their sound palette, while following the technological influence over the environment? Will artists shape and identify the 'future sonic networks' in art through the utilization of technology and their foresight? Where should current radio practices be placed as sonic reflections in sound art? Discussions will also look at how music and radio intersect in specific artworks. The history of music and radio's intersection in specific artworks will show the identity shift of electromagnetic field and radio sound. As a practical outcome, the intersection between technology, arts, and acoustic narratives created through modern lifestyles will be reflected through a sound installation. The installation uses the simplest electronic structures one can find in technology related to sound. The use of tone generator circuits, copper coils, a radio transmitter, and two speakers is employed to explicate the materialistic simplicity of the onset of radio narrative, along with the sonic/musical identity's complexity through a game.