Yetişkin kuşağında yayınlanan reklamların çocuk hakları bağlamında incelenmesi
An analysis of advertisements broadcast to adults in the contextof children's rights
  1. Tez No: 992515
  2. Yazar: BURCU AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR YILDIRIM HACIİBRAHİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Reklamcılık, Education and Training, Law, Advertising
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Hakları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hakları Bilim Dalı
Özet
Televizyon, renkli ve dikkat çekici görüntüleri ile çocukları cezbeden bir aygıttır. Ancak televizyonun çocuklar üzerinde gelişimlerini destekleyen etkileri olabileceği gibi çeşitli açılardan olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Bu çalışma yetişkin kuşağında yayınlanan ve çocuk oyuncuların yer aldığı reklamları çocuk hakları bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni ile yürütülen bu araştırmada, veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Reklam İnceleme Formu”kullanılmıştır. Prime Time saatlerinde yayınlanan reyting birincisi programların reklam aralarında yer alan sekiz farklı ürün kategorisine ait toplam yirmi dört reklam bu form doğrultusunda incelenmiştir. Betimsel analiz ve içerik analizi yöntemlerinden faydalanılarak reklam içeriklerinin görsel ve sözel unsurları derinlemesine çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, reklam içeriklerinde cinsiyet eşitliği gözetilmeden yapılandırılan kurguların bulunduğunu ortaya koymuştur. Reklam içeriklerinde çocukların kişisel verilerini açığa çıkararak güvenliklerini riske atan unsurlar tespit edilmiştir. Çocukları saldırgan davranışlara sevk edebilecek şiddet unsurları barındıran reklam örnekleri ile karşılaşılmıştır. Ayrıca çocukların mahremiyetlerini ihlal eden temsillere rastlanmıştır. Öte yandan toplumsal mesajlar ileten reklam kurgularının cinsiyet rolleri açısından eşitlikçi bir şekilde yapılandırıldığı görülmüştür. Araştırma, reklam içeriklerinin çocuk hakları temel alınarak üretilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Television is a device that attracts children with its colorful and attention-grabbing images. However, while television may have effects that support children's development, it can also influence them negatively in various ways. This study aims to examine advertisements featuring child actors, broadcast for an adult audience, within the framework of children's rights. The research was conducted using a case study design, one of the qualitative research methods, and the“Advertisement Analysis Form”developed by the researcher was used as the data collection tool. A total of twenty-four advertisements from eight different product categories, broadcast during the commercial breaks of top-rated programs in Prime Time, were analyzed using this form.Through descriptive analysis and content analysis, the visual and verbal components of these advertisements were examined in depth. The findings revealed that some advertisement narratives were constructed without consideration for gender equality. Elements that compromised children's safety by disclosing their personal data were identified. Instances of advertisements containing violent elements that could prompt aggressive behaviors in children were also observed. Furthermore, representations violating children's privacy were detected. On the other hand, advertisement narratives conveying social messages were found to be structured in an egalitarian manner regarding gender roles. The study demonstrates that advertisement content should be produced in accordance with the principles of Children's Rights.