Responses to 1929 global crisis: USSR and USA
1929 küresel krizine tepkiler: SSCB ve ABD
- Tez No: 992520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADAN İNAN RÜMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, Büyük Buhran sırasında SSCB ve ABD'nin ekonomik sonuçlarına, politikalarına ve toparlanma süreçlerine, ekonomik ve tarihsel bakış açıları karşılaştırılarak odaklanmaktadır. Bu çalışma, farklı devletlerin ve onların ekonomik politikalarının krizlere —özellikle SSCB gibi kapalı ekonomilerin— nasıl tepki verdiğini ve neden ABD gibi açık ekonomilere kıyasla daha az etkilendiklerini incelemektedir. İlk olarak, Büyük Buhran öncesinde hem SSCB'nin hem de ABD'nin ekonomik performansı analiz edilmektedir. İkinci olarak, araştırma Büyük Buhran döneminde devletlerin ekonomik kararlarını, finansal durumlarını, politikalarını ve siyasi ortamlarını derinlemesine inceleyip bunları birbirleriyle karşılaştırmaktadır. Çalışma, ardından değişkenler ve alınan kararlar arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları belirlemektedir. Üçüncü olarak, tüm devletlerin toparlanma süreçleri karşılaştırılmakta ve analiz edilmektedir. Karşılaştırmalı tarihsel analiz yöntemiyle, araştırma 1929'dan 1939'a kadar her bir devletin Büyük Buhran'a karşı aldığı aksiyonları ve verdiği tepkileri incelemektedir. Dördüncü ve son bölümde ise, çalışma farklı para politikalarının ekonomik krizlere nasıl tepki verdiğini, SSCB'nin merkezi ekonomik planlaması ile Batı'nın serbest piyasa modeli gibi değişkenler yardımıyla ele almaktadır. Buna göre, araştırma şu yapılar arasında hangisinin krize karşı daha az etkilendiğini ve karşılaştırmalı olarak daha hızlı toparlandığını gözlemleyip değerlendirecektir: kapalı ekonomi, merkezi planlama veya serbest piyasa ekonomisi. Bu değerlendirme, ekonomik yapıların ve politikaların küresel ekonomik şoklara karşı verilen tepkileri nasıl şekillendirdiğini daha iyi anlamaya katkıda bulunmayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
The research focuses on the economic outcomes, policies, and recovery processes of the USSR and the USA during the Great Depression by comparing economic and historical perspectives. This study examines how different states and their economic policies respond to crises, especially closed economies such as the USSR, and why they are less affected than open economies like the USA. First, the economic performance of both the USSR and the USA before the Great Depression is analyzed. Secondly, the research thoroughly explores the economic decisions, finance, policies, and the political scenario of the states during the Great Depression and compares them. The study then identifies similarities and dissimilarities among the variables and decisions. Thirdly, the recovery processes across all states are compared and analyzed. Using a comparative historical analysis method, the research examines each state's actions and reactions during the Great Depression from 1929 to 1939. In the fourth and final section, the study focuses on how different monetary policies respond to economic crises, using the variables of the USSR's central economic planning and the Western free-market model. Accordingly, the research will observe and assess which of the following: closed economy, central planning, or free market economy proved less affected and more resilient to the crisis, and able to recover comparatively faster. This evaluation aims to contribute to a better understanding of how economic structures and policies shape responses to global economic shocks.