Eskipazar Çayı (Karabük)'nın taşkın analizi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the flood analysis results of the Eskipazar Stream (Karabük)
  1. Tez No: 992542
  2. Yazar: MOHAMMAD ALSHOAEP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY EKEMEN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Karabük ili sınırlarında yer alan Eskipazar Çayı Havzasında meydana gelebilecek taşkınların analizi yapılmış ve seçilen bazı mevcut karayolu sanat yapılarının (menfez/köprü) hidrolik yeterlikleri incelenmiştir. Çalışmada öncelikle çalışma alanının hidrolojik, hidrojeolojik ve arazi kullanım özellikleri değerlendirilmiş, meteorolojik veriler kullanılarak farklı tekerrür sürelerine karşılık gelen taşkın debileri hesaplanmıştır. Taşkın analizi hesaplamalarında DSİ Sentetik ve Mockus Birim Hidrograf yöntemleri uygulanmış, yağış-akış ilişkisi olarak ortaya konulmuştur. Bunun yanı sıra, taşkın analizlerinde farklı toprak eğri numarası (CN) ve plüviyograf katsayısı (PLV) değerleri de kullanılarak, bu parametrelerin taşkın debileri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Hidrolojik hesaplamalar ve taşkın debilerinin belirlenmesi için NetCAD yazılımından yararlanılmıştır. Analizler sonuçları seçilen CN ve PLV değerlerindeki değişikliklerin, taşkın debilerinde önemli farklılıklara neden olduğunu göstermiştir. Bu durum hidrolik kapasite ve tasarım değerlendirmelerinde dikkate alınması gereken ciddi bir etki olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca özellikle Hasanlar mevkiinde bulunan menfez/köprü yapısının DSİ Sentetik yöntemine göre hesaplanan 100 yıl tekerrür süreli taşkın debilerine karşı hidrolik açıdan yetersiz kalabileceği ve yapı çıkışında oyulmaların yaşanabileceği saptanmış olup, bu nedenle gelecekte yol altyapısı ve çevresinde ciddi riskler oluşturabileceği tespit edilmiştir. Bu yapılar için hidrolik kapasitelerinin artırılması ve/veya çıkışta meydana gelebilecek oyulma problemlerine karşı gerekli yapısal ve yapısal olmayan önlemlerin alınması hayati önem taşımaktadır. Ayrıca bölgenin coğrafi, meteorolojik ve jeolojik şartları dolayısıyla çalışma alanındaki tüm karayolu sanat yapılarının düzenli aralıklarla temizlik, bakım ve kontrollerinin yapılması büyük önem arz etmektedir. Bu ve benzer çalışmaların son yıllardaki küresel iklim değişikliği gibi sebeplerle taşkın afetlerinin ciddi oranda artması nedeniyle, küçük ve orta ölçekli akarsu havzalarında taşkın risk yönetimine katkı sağlayacak nitelikte olup, literatüre katkı sunan ve mühendislik uygulamaları için yol gösterici bir rehber oluşturdukları düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the potential floods in the Eskipazar Stream Basin, located within the boundaries of Karabük province, were analyzed, and the hydraulic adequacy of some selected existing road hydraulic structures (culvert/bridge) was examined. Initially, the hydrological, hydrogeological, and land use characteristics of the study area were evaluated, and flood discharges corresponding to different return periods were calculated using meteorological data. Flood analysis calculations were performed using the DSİ Synthetic and Mockus Unit Hydrograph methods, establishing the rainfall-runoff relationship. In addition, different soil curve number (CN) and pluviograph coefficient (PLV) values were employed in the flood analyses to investigate the effects of these parameters on peak flood discharges. Hydrological computations and the determination of flood discharges were carried out using the NetCAD software. The analyses indicated that changes in CN and PLV values result in significant differences and increases in flood discharges, which is an important factor to consider in hydraulic capacity assessments and design evaluations. Furthermore, it was determined that the culvert/bridge located in the expecially Hasanlar area may be hydraulically inadequate against the 100-year return period flood discharges calculated using the DSİ Synthetic method, and scour could occur at the structure outlet, posing serious potential risks to the road infrastructure and surrounding areas in the future. Therefore, it is of vital importance to increase the hydraulic capacity of these structures and/or implement necessary structural and non-structural measures to mitigate potential scour issues at the outlet. Moreover, due to the geographical, meteorological, and geological conditions of the region, it is crucial to conduct regular cleaning, maintenance, and inspections of all road hydraulic structures within the study area. Considering the significant increase in flood hazards in recent years due to global climate change, studies like this are expected to provide valuable insights for flood risk management in small and medium-sized river basins, contribute to the literature, and serve as a guideline for engineering practice.