Dijital platformların yükselişi ve Türk film endüstrisine etkileri: Ekonomi-politik bir inceleme
The rise of digital platforms and their impact on the Turkish film industry: An economic-political analysis
- Tez No: 992558
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital platformların Türkiye'deki sinema–televizyon endüstrisi üzerindeki etkilerini ekonomi-politik bir çerçevede incelemektedir. Dijitalleşme, yalnızca yeni bir dağıtım biçimi değil; üretim süreçlerini, emek pratiklerini ve değer zincirini dönüştüren yapısal bir olgu olarak ele alınmıştır. Araştırmada, dijital platformların film ve dizi üretim pratikleri, sinema salonlarının konumu ve yaratıcı emekle kurduğu ilişkiler değerlendirilmiştir. Ayrıca platformların sektörün bütünleşik yapısı içinde yarattığı değişimler ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Niteliksel yöntemle yürütülen çalışmada sinema ve dizi sektörünün farklı birimlerinde çalışan 20 profesyonelle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, platformların profesyonelleşme, içerik çeşitliliği ve uluslararası görünürlük açısından fırsatlar sunduğunu; ancak artan iş yükü, algoritmik yönlendirmeler ve sektördeki yapısal kırılganlıkların derinleşmesi gibi sorunları da ortaya koymuştur. Sonuç olarak çalışma, dijital platformların Türk görsel-işitsel alanını ne yalnızca tehdit eden ne de koşulsuz fırsatlar sunan tek yönlü bir yapı olduğunu; aksine, çok katmanlı ve çelişkili bir dönüşüm sürecini tetiklediğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda araştırma, sektörün geleceğine yönelik politika önerileri ve akademik tartışmalara katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of digital platforms on Turkey's cinema and television industry within a political economy framework. Digitalization is addressed not only as a new form of distribution, but as a structural phenomenon transforming production processes, labor practices, and the value chain. The study evaluates film and television production practices on digital platforms, the position of movie theaters, and their relationship with creative labor, as well as the changes platforms generate within the industry's integrated structure. Using a qualitative methodology, in-depth interviews were conducted with 20 professionals working in different segments of the cinema and television industry. The findings show that digital platforms provide opportunities for professionalization, content diversity, and international visibility, while also revealing problems such as increased workloads, algorithmic guidance, and the deepening of structural vulnerabilities in the industry. In conclusion, the study argues that digital platforms neither solely threaten nor unconditionally benefit the Turkish audiovisual field; rather, they trigger a multi-layered and contradictory process of transformation. In this context, the research aims to contribute to academic debates and policy discussions regarding the future of the industry.