Uçuş simülatörlerinin pilot eğitimi ve pilotların kariyer sürecindeki rolü: Sistematik literatür taraması ve maliyet perspektifi
The role of flight simulators in pilot training and pilots career development : A systematic literature review and cost perspective
  1. Tez No: 992562
  2. Yazar: HURŞİT DENİZ ÖZERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pilotaj Ana Bilim Dalı
Özet
Havacılıkta, yeryüzünde karşılaştığımızdan çok daha fazla değişkenle karşı kar-şıya kalırız. Ayrıca, kara ulaşımında hasarsız veya hafif hasarla atlatılabilecek anormal durumlar, havacılıkta ciddi trajedilere yol açabilmektedir. Wright Kardeşler'in ilk uçuş denemelerinden bu yana, söz konusu değişkenlerle baş edebilmek amacıyla çeşitli ça-lışmalar yapılmaktadır. Havacılık sektörünün yapısı gereği, yüksek maliyetli olması ve başta pilotlar olmak üzere sektörde görev alacak personelin titiz, verimli ve maliyet-etkin bir eğitim sürecinden geçmesi zorunludur. Bunun yanında, teknolojinin hızla gelişmesi, sektörün küreselölçekte büyümesi ve dünya genelinde artan pilot ihtiyacı gibi faktörler, pilot eğitimlerinin aşamalı hale gelmesine ve bu eğitimlerin etkili ve makul sürede tamam-lanması gerekliliğini doğurmuştur. Bu doğrultuda, uçuş simülatörleri, havacılık dene-melerinin başlangıcına yakın bir dönemde kullanılmaya başlanmış ve günümüzde pilot eğitiminde kritik bir yer edinmiştir. Bu çalışmanın amacı, pilot eğitiminin ayrılmaz bir parçası olan uçuş eğitim cihazları alanında yapılmış mevcut çalışmaları sistematik literatür analizi yoluyla derlemek, alanın genel durumunu ortaya koymak, mevcut eksiklikleri belirlemek, araştırma boşluklarını tanımlamak ve gelecekteki araştırma yönelimlerini saptamaktır.
Özet (Çeviri)
In aviation, we encounter far more variables than those faced on the surface of the Earth. Moreover, abnormal situations that could be overcome without damage or with minor damage in ground transportation may lead to serious tragedies in aviation. Since the Wright Brothers' first flight attempts, various studies have been conducted in order to cope with these variables. Due to the nature of the aviation industry, it is a high-cost sector, and it is manda-tory for personnel—especially pilots—who will work in the industry to undergo a meti-culous, efficient, and cost-effective training process. In addition, factors such as the rapid advancement of technology, the global growth of the industry, and the increasing demand for pilots worldwide have necessitated that pilot training be conducted in sta-ges and that this training be completed effectively within a reasonable timeframe. In this context, flight simulators began to be used around the early stages of aviation experi-mentation and have today gained a critical role in pilot training. The aim of this study is to compile existing research conducted in the field of flight training devices, which are an integral part of pilot training, through a systematic literature review; to present the general state of the field; to identify existing deficien-cies; to define research gaps; and to determine future research directions.