Atık biyokütlenin kaynak geri kazanımı için kimyasal, fiziksel ve entegre sürecin incelenmesi
The i̇nvestigation of the chemical, physical and integrated processes for the resource recovery of waste biomass
- Tez No: 992584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, zeytinyağı üretimi sonrası ortaya çıkan pirina atığının entegre geri kazanım ve çevresel arıtım uygulamalarında değerlendirilme potansiyeli araştırılmaktadır. Analiz sonuçlarına göre pirina numunesinin nem içeriği %4,5 ve pH değeri 5,3 ± 0,1 olarak belirlenmekte ve numunenin %70 uçucu madde, %9 kül ve %21 sabit karbon içerdiği görülmektedir. Bu sonuçlar değerlendirildiğinde, pirinanın termokimyasal ve çevresel uygulamalar için uygun bir biyokütle olduğu belirlenmektedir.Yağ geri kazanımında 20 g pirinadan en yüksek verim, kuru çekirdeksiz pirinadan 1,8 mL, kuru çekirdekli pirinadan 1,5 mL ve yaş çekirdekli pirinadan 1,3 mL olarak elde edilmekte; yağ asidi analizlerinde oleik asidin baskın olduğu belirlenmektedir. Yağı alınmış pirinadan pH 2,2 koşullarında gerçekleştirilen su–metanol ekstraksiyonu ile toplam polifenol içeriği 85 mg GAE/g olarak saptanmakta ve hidroksitirosol ile tirosol başlıca fenolik bileşikler olarak tanımlanmaktadır.Fenoliklerin geri kazanımının ardından kalan lignoselülozik fraksiyon, üç aşamalı kaynatma, kurutma ve ağartma işlemleri sonucunda 2,00 g'dan 1,25 g'a düşmekte; renk şiddeti 1,00 AU'dan 0,10 AU'ya gerilemekte ve %62,5 oranında saflaştırılmış selüloz geri kazanılmaktadır. Ayrıca ZnCl₂ ile aktive edilerek 600 °C ve 850 °C'de üretilen 12 çeşit pirina kökenli aktif karbonlar kullanılarak zeytin atıksuyunda %40 renk, %72,3 MM ve %78 fenol giderimi sağlanmakta, aynı atıksuda uygulanan ozonlama prosesi ile 120 dakika sonunda %88 renk giderimi elde edilmektedir. Ayrıca pirinadan üretilen 14 farklı biyokompozitin ortalama yoğunluğu 1,07 ± 0,075 g/cm³ olarak, asidik ortam çözünürlüğü %23,1 ve bazik ortam çözünürlüğü %50 olarak belirlenmektedir. Elde edilen sonuçlar, pirinanın çok yönlü ve yüksek katma değerli bir biyokütle kaynağı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the potential of olive pomace waste generated after olive oil production for integrated recovery and environmental treatment applications is investigated. According to the analysis results, the moisture content of the pomace sample is determined as 4.5%, and the pH value is measured as 5.3 ± 0.1, while the sample is found to contain 70% volatile matter, 9% ash, and 21% fixed carbon. These results indicate that olive pomace is a suitable biomass for thermochemical and environmental applications. In oil recovery studies, the highest yields from 20 g of pomace are obtained as 1.8 mL from seedless dry pomace, 1.5 mL from seed-containing dry pomace, and 1.3 mL from seed- containing fresh pomace; and fatty acid analysis reveals oleic acid as the dominant component. From the defatted pomace, a total polyphenol content of 85 mg GAE/g is determined through water–methanol extraction conducted at pH 2.2, and hydroxytyrosol and tyrosol are identified as the main phenolic compounds. Following phenolic recovery, the remaining lignocellulosic fraction decreases from 2.00 g to 1.25 g after three-stage boiling, drying, and bleaching processes; the color intensity is reduced from 1.00 AU to 0.10 AU, and purified cellulose is recovered with a yield of 62.5%. Furthermore, olive pomace-derived activated carbons activated with ZnCl₂ and produced at 600 °C and 850 °C (12 different samples) achieve 40% color removal, 72.3 MM, and 78% phenol removal from olive mill wastewater, while the ozonation process applied to the same wastewater results in 88% color removal after 120 minutes.In addition, the average density of 14 different biocomposites produced from olive pomace is determined as 1.07 ± 0.075 g/cm³, with solubility values of 23.1% in acidic media and 50% in basic media. The obtained results demonstrate that olive pomace is a versatile biomass resource with high added value.