Çalışan performansının panel veri madenciliği teknikleriyle analizi: Başarı profillemesi ve gelecek performans tahmini
Analysis of employee performance using panel data mining techniques: Success profiling and future performance prediction
- Tez No: 992583
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN PEKTAŞ, PROF. DR. ALTAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Business Administration, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez, geleneksel performans değerlendirme yöntemlerinin kısıtlılıklarını aşmak amacıyla, çalışan performansının veri madenciliği ve makine öğrenmesi teknikleriyle incelenmesini konu almaktadır. Çalışmanın temel amacı, panel veri madenciliği teknikleri kullanılarak çalışanları performanslarına göre profillemek ve geçmiş veriler ışığında gelecek dönem performanslarını tahmin etmektir. Araştırmada, 1.000 çalışana ait 5 yıllık sentetik panel veri seti üzerinde CRISP-DM süreç modeli izlenmiş; profilleme aşamasında K-Means kümeleme, tahminleme aşamasında ise Random Forest ve XGBoost algoritmaları kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda çalışanlar üç farklı başarı segmentine ayrılmış; XGBoost algoritması %72,07 açıklayıcılık oranıyla en başarılı model olurken, performansı etkileyen en kritik faktörlerin çalışan memnuniyeti, eğitim düzeyi ve proje sayısı olduğu tespit edilmiştir. Tezin sonucunda performansın kıdem veya unvandan ziyade motivasyon ve yetkinliğe dayandığı ortaya konulmuş ve işletmelere memnuniyet odaklı, veriye dayalı proaktif yönetim stratejileri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines employee performance using data mining and machine learning techniques, with the aim of overcoming the limitations of traditional performance evaluation methods. The primary objective of the study is to profile employees according to their performance using panel data mining techniques and to predict their future performance based on past data. In the research, the CRISP-DM process model was followed on a 5-year synthetic panel data set belonging to 1,000 employees; K-Means clustering was used in the profiling stage, while Random Forest and XGBoost algorithms were used in the prediction stage. The findings revealed that employees could be divided into three distinct performance segments. The XGBoost algorithm proved to be the most successful model with a 72.07% explanatory power, and employee satisfaction, education level, and number of projects were identified as the most critical factors affecting performance. The thesis concluded that performance is based on motivation and competence rather than seniority or title, and recommended satisfaction-focused, data-driven proactive management strategies to businesses.