ID-SDM: Extending influence diagrams for shared decision-making andclinician-patient relationship
ID-SDM: Birlikte karar verme ve hekim-hasta ilişkisi için etki diyagramlarını geliştirme
  1. Tez No: 992586
  2. Yazar: ZELİHA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS YET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Ortak Karar Verme (OKV), hastaları hekimlerle eşit ortaklar olarak gören, çift yönlü bilgi alışverişine dayalı, hastayı merkeze alan bir yaklaşımdır ve hastanın tercihlerine uygun, kişiselleştirilmiş bir karara ulaşmayı hedefler. Bu tezde, yaygın kullanılan bir kavramsal çerçeve olan Üç-Aşamalı Görüşme Modeli'ne (Three-Talk Model) dayanarak, OKV'yi hesaplamalı olarak modellemek için Etki Diyagramlarına (IDs) dayanan yeni bir çerçeve sunulmaktadır. ID-SDM (Ortak Karar Verme için Etki Diyagramı) olarak adlandırdıgımız bu modelde, doktor ve hastanın karar modelleri, başlangıçtaki bilgi düzeylerini ve tercihlerini yansıtan ayrı ID'ler ile temsil edilir. OKV etkileşimi daha sonra üç temel dügüm operasyonu kullanılarak simüle edilir: (1) karar alternatifi transferi, (2) şans dügümü transferi ve (3) tercih dügümü transferi. Modelde ayrıca, klinik görüşmeler sırasında hastayla paylaşılacak en değerli bilgiyi belirlemek adına Kanıt Degeri (VoE) hesabı kullanılır. Iki basit örnek ve Graves Hastalıgı karar problemi üzerinde ID-SDM modeli uygulanmış, doktor-hasta modelleri SDM de dahil simüle edilmiştir. Sonuçlarda, OKV'nin tam bilgi paylaşımının olduğu modelin optimal kararına ulaşmak için daha az dügüm transferi gerektirdiği görülmüştür. Ortak bir karara ulaşmak için gereken beklenen iterasyon sayısı, her iki taraf da sürecin başında daha fazla bilgi paylaştığında azalmaktadır. Hassasiyet analizi, hastanın fayda fonksiyonu ağırlıkları yükseldikçe optimal kararın olasılık bilgisindeki değişime karşı hassas olduğu ortaya çıkmıştır. Son olarak, tam bilgi payla¸sımının olduğu modelin optimal kararına ˘ ulaşmak için hekimin; hastanın kriterlerine daha fazla agırlık ataması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Shared Decision-Making (SDM) is a patient-centered healthcare approach emphasizing patients as equal partners with physicians in a two-way information exchange. This dissertation introduces a novel framework, ID-SDM (Influence Diagram for Shared Decision-Making), based on Influence Diagrams (IDs) to model SDM computationally, reflecting the steps of the widely used conceptual framework, the Three-Talk Model. In the proposed model, the physician's and patient's decision models are represented by separate IDs that capture their initial knowledge and preferences. The SDM interaction is then simulated using three fundamental node operations as its building blocks: (1) decision alternative transfer, (2) chance node transfer, and (3) preference node transfer. The model also leverages the Value of Evidence (VoE) metric to prioritize the most valuable information to be shared with the patient during clinical encounters. Illustrated using two demonstrative examples and a Graves' Disease case study, ID-SDM simulates patient-clinician models, such as paternalistic, informed patient, professional-as-agent models, and SDM. Findings show that SDM requires fewer node transfers to reach the optimal decision of the perfect-information-sharing model compared to other clinician-patient relationship models. The Expected Number of Iterations decreases when both sides share more information upfront. Sensitivity analysis reveals that the optimal decision is highly sensitive to probabilistic input changes when patient utility weights are high. Lastly, the physician must assign more weight to the patient's criteria to achieve the perfect-information-sharing model's optimal decision.