CVOİD-19 tedavisinde kullanılan bazı antiviral ilaçların kan-beyin dağılımlarının incelenmesi için LC-MS/MS yöntemi geliştirilmesi
Development of LC-MS/MS method for investigation of blood-brain distribution of some antivirals used in COVID-19 treatment
- Tez No: 992587
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK AK, DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET DİNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, küresel çapta milyonlarca insanı etkileyen SARS-CoV-2 virüsünün sebep olduğu COVID-19 hastalığının tedavisinde kullanılan Molnupiravir, Nirmatrelvir ve Ritonavir'in kan-beyin dağılımlarının incelenmesi için LC-MS/MS tekniğiyle analitik yöntem geliştirilmiş ve geliştirilen bu yöntem valide edilmiştir. Bu çalışmada, LC-MS/MS tekniğinin geliştirilmesi amacıyla farklı kromatografik ve spektrometrik koşullar optimize edilmiştir. ICH M10 Biyoanalitik Metot Validasyonu kılavuzunda önerilen parametreler üzerinden yöntem geçerliliği ortaya konmuştur. Etken maddelerin, kan-beyin dağılımlarının incelenmesi adına, in-vivo deneyler yapılmıştır. i.p. yolla anestezi altında bulunan sıçanlara uygulanan dozlar sonucunda farklı zamanlarda sıçan plazmasından ve mikrodiyaliz yöntemiyle beyin omurilik sıvısından örnekler toplanmış ve incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Molnupiravir, plazmada 360. dakikaya kadar ölçülebilmiş, Cmax 7,84 ng/mL, Tmax 30.dakika, AUC0-360 2123 ng.dk/mL olarak hesaplanmıştır. Beyin diyalizatında ise Molnupiravir düzeyleri LLOQ değerinin altında kalmış ve farmakokinetik parametrelerin hesaplanmasına olanak vermemiştir. Nirmatrelvir için plazmada AUC0-360 değeri 2240 ng.dk/mL bulunmuş, ancak bu durum beyin penetrasyonuna yansımamıştır. Hesaplanan değerinin (Kp.uu=0,77) 1'den küçük olması ilacın kan-beyin bariyerini sınırlı düzeyde geçtiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, LC-MS/MS method was developed and validated, per ICH M10 guidelines, to investigate the blood-brain barrier penetration of COVID-19 therapeutics Molnupiravir, Nirmatrelvir, and Ritonavir. The distribution of the active substances across the blood-brain barrier was evaluated in-vivo. Utilizing the microdialysis technique, samples were collected from rat plasma and cerebrospinal fluid at predetermined time intervals following i.p. administration of the compounds to anesthetized rats. The resultant data indicated that Molnupiravir was quantifiable in plasma for up to 360 minutes, with a Cmax of 7,84 ng/mL, Tmax of 30 minutes, and AUC0-360 of 2123 ng.min/mL. In contrast, concentrations of Molnupiravir in the brain dialysate remained below LLOQ, precluding the determination of its pharmacokinetic parameters within the central nervous system. For Nirmatrelvir, the plasma AUC0-360 was determined to be 2240 ng.min/mL; however, this systemic exposure was not reflective of significant brain penetration. The calculated Kp,uu value of 0,77, which is significantly below 1, demonstrates that the drug's ability to cross the blood-brain barrier is restricted.