Türkiye ve Kanada (Ontario) ortaöğretim felsefe dersi öğretim programlarının karşılaştırılması
A comparative analysis of secondary education philosophy curricula in Türkiye and Canada (Ontario)
  1. Tez No: 992599
  2. Yazar: FATOŞ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası ve Karşılaştırmalı Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de ortaöğretim düzeyinde uygulanan Felsefe Dersi Öğretim Programı ile Kanada'nın Ontario eyaletinde uygulanan Felsefe Dersi Öğretim Programlarını eğitim felsefesi, hedefler, içerik, öğretme–öğrenme süreci ve ölçme–değerlendirme boyutlarında karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımına dayalı doküman analizi yöntemiyle desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini ortaöğretim felsefe öğretim programları, örneklemini ise Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Felsefe Dersi Öğretim Programı ile Ontario'nun felsefe derslerine ilişkin öğretim programları ve bu programları somutlaştıran seçilmiş ders kitapları oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, resmî program ve ders kitabı metinlerini sistematik biçimde incelemek amacıyla hazırlanan doküman inceleme yaklaşımı kullanılmıştır. Elde edilen veriler, önceden belirlenen hedef, içerik, süreç ve değerlendirme temaları çerçevesinde içerik analizi ve tematik analiz teknikleriyle çözümlenmiş; bulgular karşılaştırmalı tablolar ve betimsel açıklamalarla sunulmuştur. Bulgular, her iki programın da eleştirel düşünme, sorgulama ve akıl yürütme gibi felsefi düşünme becerilerini geliştiren bir ders olarak konumlandırdığını; ancak Türkiye programının hedefler boyutunda milli/kültürel değerleri ve felsefi alan becerilerini, Ontario programının ise aktarılabilir beceriler, çoğulculuk ve demokratik yurttaşlık vurgusunu öncelediğini göstermektedir. İçerik açısından Türkiye'de klasik felsefe disiplinleri ve yerel düşünce mirası daha belirgin iken, Ontario'da“büyük sorular”a dayalı, esnek ve problem odaklı bir yapı öne çıkmaktadır. Öğretme–öğrenme sürecinde her iki program da öğrenci merkezli, tartışma ve sorgulamaya dayalı etkinlikleri teşvik etmekte; ölçme–değerlendirmede ise çok araçlı, süreç odaklı yaklaşımlar benimsenmektedir. Araştırma, Türkiye'de hedef ve ölçme–değerlendirme boyutlarının daha uygulanabilir kılınması, felsefe içeriğinin daha çoğulcu ve öğrenci düzeyine ve okulların fiziki koşullarına uygun hâle getirilmesi ve öğretmenlere somut örnek materyaller sunulması; Ontario'da ise farklı felsefi geleneklerin görünürlüğünün artırılması, iş yükü ve zaman yönetimi açısından daha uygulanabilir değerlendirme modellerinin geliştirilmesi ve felsefe derslerine erişimin genişletilmesi yönünde öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to comparatively examine the Philosophy Curriculum implemented at the secondary education level in Türkiye and the Philosophy Curriculum implemented in the province of Ontario, Canada, in terms of educational philosophy, objectives, content, teaching-learning process, and measurement-evaluation dimensions. The study was designed within a qualitative research framework using the document analysis method. The population of the research consists of secondary education philosophy curricula, and the sample is composed of the Türkiye Yüzyılı Maarif Model Philosophy Curriculum, Ontario's philosophy curricula, and selected philosophy textbooks that concretize these curricula in classroom practice. As a data collection approach, the official curriculum and textbook texts were systematically examined through a document analysis process. The data obtained were analyzed using content analysis and thematic analysis techniques within the pre-determined themes of objectives, content, process, and assessment, and the findings were presented through comparative tables and descriptive explanations. The findings indicate that both curricula position philosophy as a course that develops critical thinking, inquiry, and reasoning skills; however, the Turkish curriculum prioritizes national/cultural values and discipline-specific philosophical skills at the level of objectives, whereas the Ontario curriculum emphasizes transferable skills, pluralism, and democratic citizenship. In terms of content, classical philosophical disciplines and local intellectual heritage are more salient in Türkiye, while in Ontario a flexible, problem-oriented structure based on“big questions”comes to the fore. In the teaching–learning process, both curricula encourage student-centred, discussion- and inquiry-based activities; in assessment–evaluation, multi-method and process-oriented approaches are adopted. The study offers recommendations for making the objectives and assessment–evaluation components more implementable in Türkiye, rendering the philosophy content more pluralistic, and providing teachers with concrete exemplar materials, while in Ontario it suggests increasing the visibility of diverse philosophical traditions, developing more feasible assessment models in terms of workload and time management, and broadening students' access to philosophy courses.