Z kuşağında dijital topluluk örüntüleri: Twitch platformu örneği
Digital community patterns among generation Z: The case of Twitch
- Tez No: 992602
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşme süreci, günümüzde topluluk, kimlik, aidiyet gibi sosyolojik kavramlar üzerinde yeniden düşünmeyi beraberinde getirmiş, toplumsal ilişkilerde köklü dönüşümlere yol açmıştır. Özellikle çevrimiçi platformlar toplumların vazgeçilmez parçaları haline getirmiştir. Bu gelişme iletişim kurma, sosyalleşme, topluluk oluşumu gibi süreçleri fiziksel mekânlara bağlı olmaktan çıkararak, toplumsal etkileşimin dijital ortamlarda kurulmasına olanak sağlamış ve söz konusu platformlar gündelik yaşamın vazgeçilmez parçası olmuştur. Özellikle Z kuşağının, çevrimiçi platformlarla kurduğu yoğun ilişki dikkate alındığında dönüşen toplumsallaşma pratiklerinin en belirgin biçimde görüldüğü kuşak olma özelliğini taşımaktadır. Bu noktada önemli bir çevrimiçi platform olan Twitch karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma Z kuşağı bireylerin, Twitch platformu üzerinden kurdukları dijital toplulukları sosyolojik bir perspektifle incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, Twitch platformunun yalnızca oyun ve eğlence odaklı bir dijital alan olmanın ötesinde, tekrar eden etkileşimler aracılığıyla topluluk hissi üreten bir sosyal alan olup olmadığı ele alınmaktadır. Bu bağlamda Z kuşağı bireylerin Twitch kullanım motivasyonları, dijital topluluklara katılım biçimleri, bu toplulukların işleyiş dinamikleri, normlar ve etkileşim örüntüleri incelenmektedir. Ayrıca dijital topluluk deneyiminin bireylerin kimlik inşa süreçleri ve gündelik yaşam pratikleri üzerindeki etkileri tartışılmaktadır. Araştırmada karma yöntem yaklaşımı benimsenmiştir. Araştırmanın verileri nicel boyutta anket ve nitel boyutta ise netnografi yöntemiyle ile toplanmıştır. Bununla birlikte Manuel Castells'in“ağ toplumu”kuramı, Howard Rheingold'un“sanal topluluk”yaklaşımı ve Sherry Turkle'ın“ikinci benlik”gibi kavramsallaştırmaları çalışma kapsamında incelenmiştir. Elde edilen nicel ve nitel veriler birlikte değerlendirilerek dijital topluluk örüntüleri analiz edilmiştir. Bu doğrultuda çalışma, Twitch platformu örneği üzerinden dijital toplulukların günümüz toplumsal yapısındaki yapısnı ve yerini anlamaya çalışarak sosyoloji literatürüne katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The digitalization process has brought about a rethinking of sociological concepts such as community, identity, and belonging, leading to fundamental transformations in social relationships. Online platforms, in particular, have become indispensable parts of societies. This development has freed processes such as communication, socialization, and community formation from their dependence on physical spaces, enabling social interaction to take place in digital environments and making these platforms an indispensable part of everyday life. Considering the intense relationship that Generation Z has established with online platforms, this generation is characterized by the most prominent transformation in socialization practices. At this point, Twitch emerges as an important online platform. This study aims to examine the digital communities established by Generation Z individuals through the Twitch platform from a sociological perspective. The study addresses whether the Twitch platform is a social space that generates a sense of community through recurring interactions, beyond being merely a digital space focused on gaming and entertainment. In this context, Generation Z individuals' motivations for using Twitch, their forms of participation in digital communities, the dynamics of these communities' functioning, norms, and interaction patterns are examined. Furthermore, the effects of the digital community experience on individuals' identity construction processes and daily life practices are discussed. A mixed-methods approach was adopted in the research. The data for the research were collected quantitatively through surveys and qualitatively through netnography. Furthermore, conceptualizations such as Manuel Castells'“network society”theory, Howard Rheingold's“virtual community”approach, and Sherry Turkle's“second self”were examined within the scope of the study. The quantitative and qualitative data obtained were evaluated together to analyze digital community patterns. In this regard, the study aims to contribute to the sociology literature by attempting to understand the structure and place of digital communities in today's social structure using the example of the Twitch platform