İ.S. 4. yy'da Anadolu
Fourth century A.D. in Asia Minor
  1. Tez No: 992601
  2. Yazar: MERT BEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN LAFLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Geç Roma Dönemi'nin dördüncü yy.'ında Anadolu arkeolojisini bütüncül bir şekilde ele almayı amaçlamaktadır. Çalışmanın temel araştırma sorusu, bu yy.'da Anadolu'da arkeolojik anlamda belirli bir karakteristiğin olup, olmadığının belli bazı büyük kentler ele alınarak, araştırılmasıdır. Ayrıca, bu kentlerin ve ait oldukları kültürlerin kendi aralarındaki farklılıkları da ele alınmıştır. Araştırma, literatür taraması, arkeolojik analiz ve karşılaştırmalı yöntemlerle yürütülmüştür. Yazılı kaynaklar, arkeolojik buluntular ve müze koleksiyonlarından faydalanılmış, bu yy. ile ilgili belli başlı bilgiler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Anadolu'nun farklı kentleri karşılaştırılarak, bölgesel arkeolojilerdeki dönem farklarının nedenleri analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, Anadolu'da İ.S. 4. yy.'da çok yoğun bir nüfus kitlesinin var olduğu ve bu kitleye bağlı yoğun bir yaşantının olduğunu göstermiştir. Tez Geç Roma Dönemi Anadolu'sun arkeolojik ve tarihi bir kesitini özetlemektedir ve bu coğrafyanın toplumsal, politik ve dini niteliklerini anlamaya yönelik kapsamlı bir bakış sunmaktadır. Bulgular, Roma toplumunun doğusundaki bu coğrafyada kimlik, statü ve güç ilişkilerini anlamaya dair önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide a holistic overview of the archaeology of Anatolia in the fourth century of the Late Roman period. The main research question of the study is to investigate whether there is a certain archaeological characteristic in Anatolia in this century by focusing on some major cities. In addition, the differences between these cities and the cultures to which they belong are also discussed. The research was conducted through literature review, archaeological analysis and comparative methods. Written sources, archaeological finds and museum collections were used, and the main information about this century was examined in detail. By comparing different cities of Anatolia, the reasons for the period differences in regional archaeology were analysed. The results of the research show that there was a very dense population mass in Anatolia in the 4th century A.D. and that there was an intense life connected to this mass. The thesis summarises an archaeological and historical cross-section of Late Roman Anatolia and provides a comprehensive overview of the social, political and religious characteristics of this geography. The findings make important contributions to the understanding of identity, status and power relations in the eastern part of Roman society.