Konya şartlarında farklı çerezlik ayçiçeği (Helianthus annuus L.) genotiplerinin performansının belirlenmesi
Determination of the performance of different confectionery sunflower (Helianthus annuus L.) genotypes in Konya conditions
  1. Tez No: 992623
  2. Yazar: LATİFE AÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Konya şartlarında farklı çerezlik ayçiçeği genotiplerinin performansının belirlenmesi amacıyla yürütülen bu araştırma; Konya ili Karatay ilçesinde, 2024 yılı ayçiçeği vejetasyon döneminde sulu koşullarda gerçekleştirilmiştir. Deneme, 'Tesadüf Blokları' deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Materyal olarak on bir farklı çerezlik ayçiçeği genotipi (ÇA-1, ÇA-2, ÇA-3, Aksaray-1, Aksaray-2, Ege Güneşi, G-1, Palancı-1, S-400, Affan, Aybaklar RÇK 13-50) kullanılmıştır. Çalışmada; çeşitlerin çıkış süresi (gün), çiçeklenme süresi (gün), fizyolojik olum (gün), merkez tohum bağlama, üniformite, bitki boyu (cm), yaprak sayısı (adet/bitki), tabla çapı (cm), sap çapı (mm), kabuk oranı (%), tane boyu (mm), tane eni (mm), bin tane ağırlığı (g), tohum verimi (kg/da), hektolitre ağırlığı (g/l)), ham yağ oranı (%) ve ham yağ verimi (kg/da) incelenmiştir. Araştırma sonucunda tohum verimi en yüksek ÇA-3 (430.0 kg/da) ve S-400 (429.6 kg/da), en düşük Aksaray-1 (129.2 kg/da) genotipinde; bin tane ağırlığı en yüksek ÇA-3 (219.1 g) ve S-400 (210.6 g), en düşük Ege Güneşi (103.3 g) genotipinde; hektolitre ağırlığı en yüksek Palancı-1 (337.3 g/l) ve Aybaklar RÇK 13-50 (337.3 g/l), en düşük ÇA-3 (290.0 g/l) genotipinde; kabuk oranı %53.9 ile en yüksek ÇA-3, en düşük %40.1 ile Palancı-1 genotipinde tespit edilmiştir. Çerezlik ayçiçeğinde verim ve verim unsurlarının belirlenmesinde tohum verimi, hektolitre ağırlığı ve tane iriliğinin yüksek, kabuk oranının ise düşük olması gerektiği bilinmektedir. Bu özellikler dikkate alındığında araştırmada kullanılan çeşitler arasında tohum verimi ve tane iriliği açısından öne çıkan ülkemizde tescilli çerezlik ayçiçeği çeşitlerinden S-400 çeşidinin Konya koşulları için önerilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the performance of different confectionery sunflower genotypes under Konya conditions. The experiment was carried out under irrigated conditions during the 2024 sunflower growing season of Karatay district, Konya province. The study was established according to a Randomized Complete Block Design with three replications. Eleven different confectionery sunflower genotypes (ÇA-1, ÇA-2, ÇA-3, Aksaray-1, Aksaray-2, Ege Güneşi, G-1, Palancı-1, S-400, Affan, Aybaklar RÇK 13-50) were used as plant material. Emergence time (days), flowering time (days), physiological maturity (days), seed set at the head center, uniformity, plant height (cm), number of leaves (number/plant), head diameter (cm), stem diameter (mm), hull ratio (%), seed length (mm), seed width (mm), thousand-seed weight (g), seed yield (kg/da), hectoliter weight (kg), oil content (%) and crude oil yield (kg/da) were evaluated as yield and yield-related traits. The research results showed that the highest grain yield was in the ÇA-3 genotype (430 kg/da), and the lowest in the Aksaray-1 genotype (129.2 kg/da); the highest thousand seed weight was observed in the ÇA-3 (219.1 g) and S-400 (210.6 g) genotypes, and the lowest in the Ege Güneşi (103.3 g) genotype; the highest hectolitre weight was in the Palancı-1 (337.3 g/l) and Aybaklar RÇK 13-50 (337.3 g/l) genotypes, and the lowest in the ÇA-3 genotype (290.0 g/l) and the highest husk percentage was in the ÇA-3 genotype with 53.9%, and the lowest in the Palancı-1 genotype with 40.1%. In determining yield and yield components in snack sunflower, it was noted that seed yield, hectolitre weight, and seed size were high, while hull growth was low. Considering these characteristics, among the varieties used in the research, the S-400 variety, a registered snack sunflower variety, stood out in terms of seed yield and seed size, and it was concluded that it could be recommended for Konya conditions.