İstanbul Belediye Spor A.Ş.'nin yöneten ve yönetilen ilişkilerinin insan kaynakları yönetimi prensipleri ışığı altında incelenmesi
- Tez No: 99263
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. ZAHİT SERARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
3. ÖZET Bu analizin konusu. Yönetici ile çalışanlar arasındaki ilişkiler, çalışanların kendileri arasındaki ilişkiler, eleman seçimi, iş analizi, iş tanımı, ücret sistemi, eğitim, güdüleme, iletişim, yönetimle ilgili problemler, geçmişteki problemler ve çözüm şekilleri, amaçların ve hedeflerin belirsizliği ergonomik şartlar gibi hususları içermektedir. Yöneticilerin ve personelin bu konulardaki düşünceleri önemlidir. İşletme iletişimi, işletme yöneticilerinin en önemli aracıdır İşletmede planlama, koordinasyon, karar verme, güdüleme ve denetim sağlanabilmesi için etkili bir işletme iletişimi gereklidir. Bunun sonucu olarak etkili bir iletişim, işletmenin hedeflerine kolayca varmasını, bu hedefleri geliştirmesini ve tüm bunların işletme çalışanları tarafından kolayca anlaşılmasını sağlayacaktır. Bu analizin sonucunda işletmenin bugünkü ve geçmişten günümüze getirdiği personel bölümü ile ilgili problemleri ortaya konacaktır. Problemler veya eksiklikleri belirlendikten sonra verilere dayanılarak çözüm önerileri geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
VI 4. ABSTRACT In this study, sports activities connected with joint stock company on personnel management. First part is relevant with formation of personnal management department according to opinion of total quality management. At second part of the study was given knowledges about historical development, the state of personnal, establishments and sports programmer of sports activities joint stock company. In field research, the questionnaire application was made about personnel management for managers and personnals. The subject of analysis comprises some matters such as relationships between managers and personnals. relationships among personnals, staff election, job analysis and definition, price system, education, motivation, communication, problems connected with management, past problems, solution shapes, indefinite of purposes and targets, ergonomic conditions.