Van yöresinde yaşayan ortaöğrenim gençlerinin sosyo-kültürel ve ekonomik yapıları ile sınırlı spora yönelik eğilimlerinin araştırılması
Research of yew to sport of who live in suburb of Van related with social-cultural and economic structures this topic keeps in mind indicating the sportic tendencies of level of people
- Tez No: 99264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. BÜLENT ASMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
32 5. ÖZET Sosyal bir varlık olan insan, kültür ve tarih oluşturma yeteneğine sahiptir. Spor insanlığın karnının doyurma mücadelesi ile birlikte ortaya çıkmıştır. Tarihsel gelişimiyle, geçmişten günümüze kadar tarihsel süzgeç içinde şekillenmiş ve gelişmiştir. Sporun bireyler, ülkeler ve uluslar arası toplum açısından taşıdığı önem her geçen gün artmakta, işlevleri ve etkileri büyüyüp karmaşıklaşmaktadır. Ülkemiz; coğrafik kültürel ve ekonomik özellikleri bakımından çok çeşitlilik göstermekte olup avrupa ülkeleri arasında en fazla genç nüfusa sahip olmasıda büyük önem taşımaktadır.Performans sporunun genç yaşlarda yapılması ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi açısından bu husus büyük önem taşımaktadır. Bu özelliklerin iyi bir şekilde değerlendirilmesi, ülkemizin tanıtımı ve iç bansın sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Van İli'nde yaşayan insanların sosyo-kültürel ve ekonomik yapılarına bağlı sportif eğilimlerinin belirlenmesi amaç olarak ele alınmıştır. Ülkemiz bütününün bir parçası olması dolayısıyla Van ilinde ortaöğrenim gençliğinin sportif özelliklerini yansıtması bakımından bu çalışmanın ilgili kurum ve kuruluşlara kaynak oluşturacağı düşünülmüştür. Çalışma esnasında Van İl merkezinde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı İki Nisan, Ferit Melen İlk Öğretim Okulları, Endüstri Meslek, ticaret Meslek, Kazım Karabekir ve Atatürk Lisesi öğrencilerine yöneltilen 43 sorudan oluşan anket uygulanmış daha sonra elde edilen veriler SPSS CP paket programmda % testi kullanılarak istatistiksel olarak yorumlanmıştır. Bulgular bölümünde sportif eğilimlerin şekillenmesinde belirleyici etkenler olarak; cinsiyete bağlı spor yapma düzeyinde farklılıklar gözlenmiştir. Tercih edilme ve yapılma düzeyi en yüksek olan spor branşı olarak futbol belirlenmiştir. Taraftan bulunan spor kulübü olarak Galatasaray en yüksek düzeyde çıkmış, sportif faaliyetlere katılım yeri olarak genelde okulda yapılan spor faaliyetleri tercih edilmiştir.“ Van Yöresinde Yaşayan ortaöğrenim gençlerinin Sosyo-Kültürel ve Ekonomik Yapılanyla Sınırlı Spora Bakış Açılannm Araştınlması”konulu bu çalışma insanlann sportif eğilimlerinin düzeyini belirlemeyi ön görmüştür. Tartışma, sonuç ve öneriler bölümünde sportif eğilimlerin cinsiyete bağlı farklılıklar göstermesi, sportif faaliyete katılım yerinin tercih edilmesi ve yapılan spor branşlan üzerinde durulmuştur. Mevcut düzey hakkında bilgi verilmiş, geliştirilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
33 6.SUMMARY Human who is a social existence has an ability of history and culture consistence. Sports arise with struggle of starvation. Within historical progress it has been shaped and developed in historical filter from past to now. The importance of sports for countries and international sociey, its functions and effects has being increased and complicated. Our country demonstrade agreat variety of assortment of geographic culturel and economic characters. The evoluating of this characters well, have a great deal because of to significate introducing our country and internal peace. Determination of sporting tendenciies of primary teens who live in province van related with social-cultural and economic structure has been told as aim. During the study, the questionarre form consisting of 43 questions which has been asked the students of iki nisaan and ferit melen primary schools, industry and trade profession schools and also kazım karabekir and atatürk high schools which ones are connected to ministary of education has bean comented on ussing x2 test in spss cp packet programme statistically it has been done investiqating the books, the magazines and the articles which is connected with source research that about this subject. As aspcafic factors in shaping the sportiof tendecy at the port of discoverts it has been dserved differeces at sports level awing to sox. Football which is the highest degree of being preferred in sport branches has been determined. As asport club which has the most supperter. Galatasaray has been determined and also, as a place of attending to sport activities, usaully the sports activities which in schools have been preferrol "research of yew to sport of who live in suburb of van related with social-cultural and economic structures this topic keeps in mind indicating the sportic tendencies of level of people. At the part of discussion conclusion and suggestion it has been settled on showing differences in sports tedencies awing to sex, preferring the place of sport activities and sports branches. It has been given information about exist level and has been offered suggestions developing.