Okul öncesi dönemde hiperaktif ve hipoaktif çocukların hareket öğrenmesinde etkili olan bazı özellikleri araştırılması (Van örneği)
A Research on certain features of motoric learning of hyperactive and hipokinetic the children during preschool education within the frame work of physcial edcation and game instruction
- Tez No: 99265
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT ASMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
46 5. ÖZET Okul öncesi dönemde hareket, beden eğitimi ve oyunun çocuklarda meydana getirdiği değişimleri tespit etmek için hem ülkemizde hem de değişik ülkelerde araştırmalar yapılmıştır. Amaç; gelecek nesillere sağlıklı ve güvenilir bilgiler bırakmaktır. Bu doğrultuda yüksek lisans tez konusu bu alanda seçilmiştir. Araştırma evrenini, Van ilindeki çeşitli okullar oluşturmaktadır. Bu okullar; Zeve İlköğretim Okulu Ana Sınıfı ve Kreşi, Sevgili Öğretmenim Ana Okulu, Nuriye Ana okullarıdır. Bu okullarda okumakta olan kız ve erkek öğrencilerden tesadüfi yöntemle seçilmiş toplam 60 çocuk, Özel Mini Koordinasyon Testine katılmışlardır. Bu çalışmada 4-7 yaş grubu çocuklarda kondisyonel spormotorik özellikleri üzerinde etkinliği varsayılan bazı faktörler araştırılmıştır. Bu faktörler şu parametrelerle sınırlandırılmıştır; Doğum yeri. doğum tarihi, hiperaktif, hipoaktif oldukları, kilo. boy, anne ve babanın eğitim ve meslekleri, ailenin aylık geliri, oturulan konutun tipi, bahçeli mi olduğu ve evde kullanılan toplam alan. Ayrıca diğer sınırlılıklar ise; kondisyonel özellikleri ölçmek için kullanılan spormotorik testlerdir. Bu testler sırasıyla şu şekilde yer almıştır; kulağa dokunma, ip allama, isabet testi ve dikdörtgen koordinasyon testleri. Bu bölümlerden oluşan Özel Mini Koordinasyon Test sonuçları ile yukarıdaki faktörler tek tek karşılaştırılarak SPSS, istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre anlamlı çıkan ilişkilere bulgular kısmında yer verilerek, anlamlılık yüzde ve dereceleri belirtilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda Özel Mini Koordinasyon Testi üzerinde etkili ve manidar çıkan faktörler şöyle sıralanmıştır: Hiperaktif çocuklar üzerinde etkili olanlar; anne eğitimi, baba eğitimi, baba mesleği, boy, toplam aylık gelir, çocuk okuldan almıyor mu, evde kullanılan toplam alan. Hipoaktif çocuklar üzerinde etkili faktörler ise; anne ve babanın eğilimi, baba mesleği, yaş, boy, konut tipi, evde kullanılan toplam alan gibi faktörler etkili olurken, hem hiperaktif hem de hipoaktif çocukların uygulamış oldukları Özel Mini Koordinasyon Testine etki eden faktörlerde şöyle sıralanmıştır; baba eğitimi ve baba mesleği, evde kullanılan toplam alan ve boy. Tüm bu bilgiler ışığında şöyle bir sonuç ortaya çıkmaktadır: Çocukların hiperaktif ya da hipoaktif olmaları ortak ve farklı hareket ve oyunlar uygulama ihtiyacı doğurmaktadır. Hiperaktif ya da hipoaktif çocukların hareket potansiyellerine göre belirlenecek bir program onların daha başarılı olmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
47 6. SUMMARY Studies to determine the changes caused by movement, body training and playing during preschool were performed in our comtry as well as other countries. The aim is to previde healty and reliable information for the future generations. Therefore we have choren this ms thesis for this purpose. Various schools in Van City formed the research area. There schools were Zeve, Sevgili Öğretmenim and Nuriye ana Firstscheld's Kudergorden and day care vaits. In the study, some facrtors that are thought to affect the sporomotoric traits in 4-7 ages of kids were investigated.s Sixty kids (girl and boys) chosren randomly from ther schools units joined aien to special mini coordination test compored of touhigto ear, jumping rope, hitting and rectangle coordination tept. The factors affect the sporomotoric traits were birth place, birth date, being hypoactive ar hypoactive, weight, fallness, father's and mothers eduvation and occupation, income, type of residince whether the resdence have garden, the available area in the residence for the kid to move freely, The resuh ablaied frem mini cordinaten testr were compared with the factors mentiened above by using spss statistical program. The significant relationships were given in the results us with significance degrees. As results, the factors affect the specials mini coordination tests were there: The effecactive factors on hyperactive kids: Monther's educatiens level, father's education level, fathers occupation lallness income, whether the kid war picked up, the availabe area in the residence for the kid to move freely. The effective factors on hypoactive kids father's and mother's educaten level, father's occupation, age, tallness, type of residence, the available are in the residence for the kid to more freely. The effective factors on both hypoactive and hyperactive kids: father's education level and occupation, the available are a in the recidence for the kid to move freely, and tallness. Taken together, hhypoactive and hyporactive kids reguire different type of movement and plays. Therefore, suitable programs designed accerding to the hypoactive or hyperactive kid's activity potential will make them succesful.