Halk oyunlarında görsel ve işitsel materyal kullanılarak yapılan öğretimin başarı düzeyine etkisi
The Effect of education using visual materials in folk dance on the succes
  1. Tez No: 99266
  2. Yazar: MUSTAFA CEM HAMZAOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. BÜLENT ASMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
43 5. ÖZET Halk oyunların da görsel ve işitsel materyal kullanılarak yapılan öğretimin basan düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapılan bu çalışmada daha önce halk oyunları oynamamış 10 öğrenci ( yaş (yıl) = 20.30 ± 0.94, boy (cm) =175.60 ± 6.20, kilo (kg) = 67.20 + 5) klasik yöntemle öğretim, ve yine daha önce halk oyunları oynamamış 10 öğrenci ( yaş(yıl)=20.60 ± 1.3, boy(cm)= 173.6 + 6.2, kilo(kg)= 63.10 ± 6.43) görsel ve işitsel materyal kullanılarak yapılacak olan araştırma için denek olarak alınmıştır. Uygulanan öğretim yöntemlerinin basan düzeyinin incelenmesi, Türk Halk Oyunlan Seçici Kurul Üyelerinden oluşturulan üç kişilik jüri heyeti tarafından halk oyunlan“figür hatası var”, tavır hatası var, oyuncu müzik ritmine uymuyor, hız hatası var, şaşırma ve denge bozukluklan var, jest ve mimiklerde hata var ve oyuncu oyuna konsantre olamıyor kriter değerleri esas alınarak hazırlanan değerlendirme formu üzerinde yapılmıştır. Değerlendirmeler her oyuncu ve oyun için tek tek yapılarak, elde edilen sonuçlar grup bazında istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Verilerin analiz edilmesinde SAS paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
44 6. SUMMARY In this work, it is aim ed study whether to use of audio-visual material affects in the success level of instruction or not, ten students, age (year) = 20.30 + 0.94, height (cm) = 175.60 + 6.20, weight (kg) = 67.20 ± 5, have never performanced folk dance before, using classic method and also ten students, age (year) = 20.60+1.3, height (cm) 173.6+6.2, weight (kg) = 63.10 + 6.43 using audio-visual material have been taken as subjects pf experiment for invetigation. The study of succes level by using instruction methods has been " there are walks mistakes, attitude mistakes, speed mistakes, being confused and equilibrum mistakes, mistakes on gestures and mime, player can not conform the rhtythm of music or player concantrate on play by Turkish Folk Dance Selector Committee members. Appraisals have been dance one by one for every player and every play, being get conclusions have been onalysed on group base statistically. In analysing data, SAS packet programme has been used.