Solunum mekaniği prensibine uygun nefes alma tekniği ile yapılan ağırlık kaldırma antrenmanının bazı fizyolojik ve antropometrik özelliklere etkisinin araştırılması
The Effect of weight lifting training at the different respiraton mechanic on the anthropometric and physiologic characteristics
  1. Tez No: 99267
  2. Yazar: ALİ KÜRŞAT DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. BÜLENT ASMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
30 ÖZET Solunum mekaniği prensibine uygun nefes alma tekniğiyle yapılan ağırlık kaldırma antrenmanının bazı fizyolojik ve antropometrik özelliklere etkisinin araştırılması adlı bu çalışmada Y. Y. Ü. Beden Eğitimi ve Spor Bölümü öğrencilerinden iki grup oluşturularak, aralarında gelişim ve fizyolojik farklılıklar incelenip, karşılaştırılması yapılmıştır. Giriş ve genel bilgiler kısmında, solunum mekaniği ve ağırlık kaldırma antrenmanı hakkında bilgiler verilmiştir. Akciğerlerin fizyolojik ve anatomik yapısı, solunum mekaniği prensibi, ağırlık kaldırma antrenmanı genel prensipleri, insan vücudunun antrenmana uyumu, kas kasılma çeşitleri ve beslenme hakkında detaya inilmiştir. Problem bölümünde solunum olayı ele alınmıştır. Tezin amacı ise; solunum mekaniği prensibi ile günümüzde yapılan çalışma tekniğinin yapılan ölçümlerle kıyaslanmasıdır. Tezin önemli olmasının sebebi, sağlık konusunu ele almasıdır. Yanlış nefes alma tekniği kullanılarak yapılan antrenmanlarda belirli süreçler sonrası sağlık problemleri( yorgunluk, baş dönmesi vb.) olabileceği gözlemlenmiştir. Sınırlılıklar bölümünde ise tezin hangi hareketlerle ve kaç kişi ile sınırlı olduğu ele alınmıştır. Tanımlar bölümünde, solunum mekaniği, ventilasyon, hipertrofi, omuz press, koltukaltı lat çekiş, biceps körl terimleri tanımlanmıştır. Materyal ve metot kısmında, omuz çevresi, göğüs çevresi, sağ ve sol biceps çevresi ölçümleri 12 hafta boyunca alınmıştır. 10 kişiden oluşan 2 farklı grup 12 hafta boyunca farklı solunum mekanik teknikleri ile çalışmışlardır. Ölçüm metotları ve kullanılan materyaller, yapılan çalışmanı bölümleri tek tek şekiller ile izah edilmiştir. Bulgular kısmında ise yapılan çalışma sonucu gelişim parametreleri şekillerle açıklanmış ve yanlış nefes alma tekniği sonucu kişilerde çeşitli sağlık problemlerinin ve antrenmanın uygulanması, başarısı ve sonucunu etkileyen problemlerin ortaya çıktığı gözlenmiştir. Tartışma, sonuç ve öneriler kısmında ise güncel antrenman tekniğindeki eksiklik ve yanlışlıklar ele alınmış, bu konudaki çalışmaların yetersiz olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu sporla uğraşan sporcu ve tesis sahiplerinin daha da bilinçlendirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu yanlışlık ve eksikliklerin giderilmesi için çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Ağırlık kaldırma antrenmanı, solunum mekaniği, gelişim parametreleri.
Özet (Çeviri)
31 SUMMARY In this study, called“The Effect of Weight Lifting Training at the Different Respiration Mechanic on the Muscle Power, Anthropometric and physiologic Charactheristics ”two grups was formated with YYU students who studying at the phsical education and sport department. Growing and physiologic differences was examinated and compared. At the intoduction and intoduction parts, information about respiration mechanic and weight lifting was given. Detailed information about physiologic and anatomic structure of lungs, principle of respiration mechanic general principles of weight lifting training, application of human body to training, muscle contraction type and nutrition was also given. At the part of problem, respiration was examined. The aim of this thesis is comparation of two techniques, principle of respiration mechanic and actual studying technique with measures. The importance of thesis is due to examination of a healty problems. It was observed that healty problems, anytime, weariness, etc, can be accomplished after some time from training that using wrong respiration technique. Movoments and person number was determinated in the part of limits. Respiration mechanic, ventilation, hypertropy, shoulder press, armpit lat traction and biceps curl terms was definated. At the part of material and method, arounds of arm, chest left and right biceps was measured during 12 weeks. Two groups, with 10 persons, was studied with different methods, materials and parts of training was explained with figures. Growing parameters was explained with figures at the part of invetions. Because of wrong respiration techniques, healty problems and effectual problems on the training application, succes and result was determinated. At the part of discussion, result and conclusion, insufficiency and errors of actual training techniques was examinated and insufficiency of studies about this subject was determinated. It was come out into the open that sportsments and establishments owner must be get more information. Different purpose was offered about this subject. Key Words : Weight lifting training, respration mechanic, arowing parameters.