Egzersiz tiplerinin dihidroepiandrosteron-kortizol hormonları ve metabolik parametreler üzerine etkileri
- Tez No: 99268
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP ÖZMERDİVENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
48 8 ÖZET EGZERSİZ TİPLERİNİN HORMONAL VE METABOLİK SİSTEM ÜZERENE ETKİLERİ Aerobik, anaerobik ve aerobik + anaerobik egzersiz yapan Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencilerinde, egzersizin hormonal ve metabolik parametreleri üzerine olan etkisi serumlarda araştırıldı. Bu çalışmada, 30 erkek ve 30 bayan katılımcı her biri 20 kişiden olmak üzere, 3 gruba ayrıldı. Birinci gruba 6 dakika treadmilde aerobik + anaerobik, 2. gruba 30 saniye bisiklet ergonometrisinde pedal çevirme, ve 3. gruba 10 dakika treadmilde aerobik egzersiz yaptırıldı. Egzersiz öncesi ve sonrası ( 0, 4, 24 ve 48 saatler ), kan örnekleri alındı. Glukoz ve lipitlerin - kolesterol, trigliserit, high-density lipoproteinler ( HDL ), low - density lipoprotein ler ( LDL ) ve very low - density lipoproteinler (VLDL)-. kortizol ve DHEAS - S04 düzeyleri serumlarda ölçüldü.49 Bütün bireyler, çalışma süresince, aynı içerikli diyete beslenmesi sağlandı (2800 kcal /gün ). Birinci grupta, serum trigliserit düzeyleri, 24 saat içinde önemli derecede artış gösterdi.
Özet (Çeviri)
50 7. SUMMARY EFFECTS OF EXERCISE TYPES ON HORMONAL AND METABOLIC SYSTEM In students of Sports Academy, who performed aerobic, anaerobic and aerobic+anaerobic exercises, effects of exercise on metabolism parameters, such as glucose and lipids, were investigated in sera. In the study, subjects including 30 males and 30 females were divided into 3 groups, each possessing 20 individuals. The first group performed 6 mins aerobic+anaerobic exercise in treadmill, the second group performed 30 sees cycling in bicycle ergonometry, and the third group performed 10 mins aerobic exercise in treadmill. Before and after exercise (0, 4, 24 and 48 hours), bloods were collected from subjects. Glucose, lipids, including cholesterol, trigliseride, high-density lipoproteins (HDL), low-density lipoproteins (LDL) and very low-density lipoproteins (VLDL),. kortizol and DHEAS-S04 levels in sera were measured.. All individuals were put on the same diet during the study (2800 kcal, daily).