Lise öğrencilerinin 'hücrenin yapı ve görevleri' ile ilgili kavram yanılgılarının belirlenmesine yönelik dört aşamalı bir testin geliştirilmesi ve uygulanması
Development and implementation of a four-tier diagnostic test for identifying high school students' misconceptions about the structure and functions of the cell
  1. Tez No: 992712
  2. Yazar: EMİNE GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DİKMENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Biyoloji dersi, canlıların yapısını, işlevlerini, büyüme ve gelişim süreçlerini, evrimsel ilişkilerini, ekosistemler içindeki etkileşimlerini ve genetik temelini inceleyerek öğrencilerin yaşamı oluşturan temel biyolojik kavramları anlamalarına yardımcı olmayı amaçlayan bir bilim dalıdır. Biyoloji dersinde sıkça karşılaşılan soyut kavram arasında hücre, DNA, ökaryot, prokaryot, sitoplazma gibi terimler bulunmaktadır. Bu araştırma, lise öğrencilerinin hücrenin yapısı ve görevleri konusundaki kavram yanılgılarını belirlemek ve bu yanılgıları doğru bir şekilde teşhis etmek için dört aşamalı bir kavram tanı testi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Hücre konusu, biyolojinin temelini oluşturmasına rağmen, soyut ve karmaşık yapısından dolayı öğrenciler arasında sıklıkla kavram yanılgılarına yol açmaktadır. Bu yanlış anlamalar, öğrencilerin biyolojik kavramları derinlemesine kavramalarını engelleyerek, fen bilimlerinde anlamlı ve kalıcı öğrenmenin önünde önemli bir engel oluşturmaktadır. Bu araştırmada lise 11. sınıf öğrencilerinin hücrenin yapı ve görevleri konusundaki kavram yanılgılarının belirlenebilmesi için geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirilmesi amaçlandığından tarama modeli benimsenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Konya İli şehir merkezindeki üç merkez ilçenin 12 devlet lisesinin 9. 10. 11. ve 12. sınıfında öğrenim gören öğrenciler oluşturacaktır. Araştırmada evreni temsil edecek örneklemenin belirlenmesi kolay olmasa da sosyo-ekonomik düzey açısından benzer özelliklere sahip öğrenciler arasından rastgele örneklem yoluna gidilecektir. Bir evrenden olasılıklı örneklem elde etmenin en popüler ve kesin biçimi, basit rastgele örneklemedir. Bu örnekleme türünde araştırmacı örneklem için katılımcıları (veya okullar gibi birimleri) seçer. Bu seçimde her bir birey evrenden eşit seçilme olasılığına sahiptir. Basit rastgele örneklemenin amacı evrenin temsilcisi olacak bireyleri seçmektir. Böylece evrendeki herhangi bir yanlılık, seçilen bireyler arasında eşit olarak dağılmış olacaktır (Creswell, 2012/2019, s.190). Lise 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin hücrenin yapı ve görevleri konusundaki kavram yanılgılarını belirlemek amacıyla geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda, dört aşamalı bir“Hücrenin Yapı ve Görevleri Kavram Teşhis Testi”hazırlanacaktır. Çalışmada veri toplama aracı olarak kullanılacak olan Dört Aşamalı Kavram Yanılgısı Tanı Testi, geliştirilecektir. Bu nedenle öncelikle hücre ve görevleri konusundaki kavram yanılgıları belirlenmeye çalışılacak daha sonra geliştirme sürecinde öncelikle öğretmen adaylarının sahip olduğu kavram yanılgıları tespit edilecektir. Bu doğrultuda, araştırmacı tarafından hücre ve görevleri konusuyla ilgili kavram yanılgılarına yol açabileceği düşünülen temaları içeren açık uçlu sorular hazırlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Biology is a branch of science that aims to help students understand the basic biological concepts that constitute life by examining the structure, functions, growth and development processes, evolutionary relationships, interactions within ecosystems and genetic basis of living things. Among the abstract concepts frequently encountered in biology are terms such as cell, DNA, eukaryote, prokaryote, cytoplasm. This research aims to develop a four-stage concept diagnostic test to determine high school students' misconceptions about the structure and functions of the cell and to diagnose these misconceptions correctly. Although the subject of the cell forms the basis of biology, it frequently leads to misconceptions among students due to its abstract and complex structure. These misconceptions prevent students from comprehending biological concepts in depth, and constitute a significant obstacle to meaningful and permanent learning in science. Since this research aims to develop a valid and reliable measurement tool to determine the misconceptions of 11th grade high school students about the structure and functions of the cell, the screening model was adopted. The study group will consist of students studying in the 9th, 10th, 11th and 12th grades of 12 state high schools in three central districts of Konya Province in the 2024-2025 academic year. Although it is not easy to determine the sample that will represent the universe in the research, a random sample will be used among students with similar characteristics in terms of socio-economic level. The most popular and definitive form of obtaining a probability sample from a universe is simple random sampling. In this type of sampling, the researcher selects participants (or units such as schools) for the sample. In this selection, each individual has an equal probability of being selected from the universe. The purpose of simple random sampling is to select individuals who will be representatives of the universe. Thus, any bias in the universe will be equally distributed among the selected individuals (Creswell, 2012/2019, p.190). It was aimed to develop a valid and reliable measurement tool in order to determine the misconceptions of 9th, 10th, 11th and 12th grade high school students about the structure and functions of the cell. In this context, a four-stage“Cell Structure and Functions Concept Diagnostic Test”will be prepared. The Four-Stage Misconception Diagnostic Test, which will be used as a data collection tool in the study, will be developed. Therefore, first of all, the misconceptions about the cell and its functions will be determined, then, during the development process, the misconceptions of the teacher candidates will be determined. In this direction, open-ended questions will be prepared that include themes that are thought to cause misconceptions about the cell and its functions by the researcher.