Transhümanizmde insan ve değer problemi
The problem of human and value in transhumanism
- Tez No: 992711
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, son dönemde sıkça gündeme gelmeye başlayan ve farklı alanlardaki insanların ilgisini çeken transhümanizm konusunu, merkeze aldığı insan ve ortaya koymaya çalıştığı değerler bağlamında incelemektir. Çalışmada transhümanizmin ortaya çıkışı, hangi konulara değindiği, insanı ele alma biçiminde ve insanın geleceğine yön verme iddiasında hangi ilke ve durumları söz konusu ettiği, referans aldığı görüşler ve hedefleri bağlamında değerlendirilmektedir. Bunu yaparken transhümanizmin tarihçesi, ölüm olgusuna yaklaşımı, insanı aşma amacı ve tüm bunları gerçekleştirirken nasıl bir yol izlediği konularına yer verilmektedir. Transhümanizmin felsefe tarihindeki görüşlerden etkilenme biçimi ve zaman içindeki dönüşümü izlenerek, ortaya koyduğu insan ve değer konusundaki problemli alanlar işlenmeye çalışılmaktadır. Bu bağlamda transhümanizmin önde gelen isimleri olan Julian Huxley, Max More, Nick Bostrom ve bazı diğer düşünürlerin görüşlerine yer verilmekte ve bu görüşler ışığında konular tartışılmaktadır. Böylece transhümanist düşüncenin insan ve değerler konusunda gösterdiği bakış açısındaki çeşitlilik incelenmekle birlikte, zaman içerisinde transhümanizmin genel yapısındaki değişiklikler de görülmektedir. İnsan ve değer konusunun transhümanizmde problemli bir alan olarak işlenmesi, transhümanist düşünceye yönelik eleştirilerin de işlenmesini gerektirmektedir. Bu sebeple çalışmada transhümanizme yönelik eleştirilere de yer verilmiştir. Özellikle biyomuhafazakar görüşün getirdiği eleştiriler ve transhümanistlerin bu eleştirilere vermeye çalıştığı yanıtlar konu edilmiştir. Bunun yanı sıra içerik bağlamında transhümanizme gelen farklı eleştirilere de değinilerek transhümanist hareketin insana bakışı ve değer sunma tarzı eleştirel bir gözle değerlendirilmiştir. Böylece transhümanizmin insan ve değer konusunda ön plana çıkan, güçlü, zayıf ve çelişkili görülen noktaları farklı düşünürlerin görüşleri üzerinden incelenerek literatüre katkı sunacak bir çalışma ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the subject of transhumanism, which has recently become a current issue and has attracted the attention of people from different fields, in the context of the human being it centers on and the values it tries to present. In the study, the principles and situations that transhumanism addresses in its approach to humans and its claim to direct the future of humans are evaluated in the context of the emergence of transhumanism, the views it references and its goals. In doing so, the history of transhumanism, its approach to the phenomenon of death, its aim to transcend humans and the path it follows in achieving all these are included. The way transhumanism is influenced by views in the history of philosophy and its transformation over time are monitored, and the problematic areas it presents regarding the human being and value are attempted to be processed. In this context, the views of Julian Huxley, Max More, Nick Bostrom and some other thinkers, who are the leading names of transhumanism, are included and the subject is discussed in the light of these views. Thus, the diversity in the perspective of transhumanist thought on humans and values is examined, and the changes in the general structure of transhumanism over time are also seen. The fact that the issue of humans and values is treated as a problematic area in transhumanism necessitates the treatment of criticisms against transhumanist thought. For this reason, criticisms against transhumanism are also included in the study. In particular, the criticisms brought by the bioconservative view and the responses that transhumanists try to bring to these criticisms are discussed. In addition, different criticisms of transhumanism in terms of content are also addressed, and the transhumanist movement's view of humans and the way it presents values are evaluated with a critical eye. Thus, the strong, weak and contradictory points of transhumanism on humans and values are examined through the views of different thinkers, and a study is attempted to be produced that will contribute to the literature.