Şeyh Ömer b. Davud b. Süleyman el-Fârisî el-Acemî'nin (öl. 753 civarı) Telhîsü'l-Keşşâf isimli eseri, Fâtiha Suresin ile Bakara Suresi 106. ayetler arası, araştırma ve tahkik
تلخيص الكشاف للشيخ عمر بن داود بن سليمان الفارسي العجمي (مات حوالي سنة: 753 هــ) من فاتحة الكتاب حتى الآية (106) من سورة البقرة: دراسة وتحقيقاً
  1. Tez No: 992716
  2. Yazar: SALIH MOHAMMED WASMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Yüce Allah'ın hizmetkarları üzerinde en büyük nimetlerinden biri, Allah'ın elçisine açıkladığı açık bir kitaptır, insanlara rehberlik ve içgörü olarak, yorumlamanın ortaya çıkması, bilginin ortaya çıkmasıdır. Dil, dilbilgisi, retorik ve retorik ve bilimsel ya da pratik olsun, Yüce Allah'ın kararı, Allah'ların sözleri ile zorlanması nedeniyle büyük bir pozisyon elde etmiştir. Al-Ajami, Talkhis al-Keşfaf kitabında ve bol bilgi ve büyük faydalar ve anlamları açıklığa kavuşturmak ve yorumlama okullarını ve onların görüşlerini ve bunların görüşlerini öğrenmek için bir araç ve bilgi öğrencilerinin, yazma ve açıklamalarda aktif olarak aktif olarak aktif olarak aktif olmasını içerdiği şeyleri içeriyordu. onları. İlmi ve fıkhî hükümlerden.
Özet (Çeviri)
One of the greatest blessings of Allah Almighty upon His servants is this clear book that Allah Almighty revealed to His Messenger, may Allah bless him and grant him peace, as guidance and insight for the people. He ordered us to follow its teachings and the commands and prohibitions it contains. The science of interpretation is the deduction of the meanings of the revealed words, the science of the composition of evidence and the wisdom behind it, and the knowledge of the meanings of each verse through the science of language, grammar, rhetoric, and rhetoric, and the knowledge of the rulings of Allah Almighty, whether scientific or practical, and working with them. The science of interpretation has achieved a great position due to its preoccupation with the words of Allah Almighty. The eminent scholars have striven to extract the hidden pearls from its meanings, and among these scholars is Omar bin Dawud bin Sulayman al-Farsi al-Ajami in his book Talkhis al-Kashshaf and what it contains of abundant knowledge and great benefits and a means of clarifying meanings and explaining vocabulary and learning about the schools of interpretation and the opinions of the interpreters and their sayings and preferences and their method in that. Students of knowledge were active in writing summaries and explanations, as they had a great scientific impact in facilitating the pursuit of knowledge and removing ambiguity from the legal texts and explaining what is in them. From scientific and jurisprudential rulings.