Moğol göçebe çoban toplumlarda devletin ortaya çıkış dinamikleri
The dynamics of state formation in Mongol nomadic pastoral societies
- Tez No: 992744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Moğol göçebe çoban toplumlarının sosyal ve ekonomik yapılarının devletleşme süreci üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Göçebe çobanlık sisteminin devletin ortaya çıkışındaki özgün dinamikleri, toplumsal örgütlenme biçimleri çerçevesinde analiz edilmiştir. Bu bağlamda, göçebe çoban toplumlarının devletsiz toplumlardan farklılaştığı noktalar belirlenmiş ve bu farklılıkların devletleşme sürecine nasıl yansıdığı irdelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, göçebelik ve çobanlık kavramlarının tanımı yapılmış, Asya bozkırlarında bu yaşam biçiminin tarihsel gelişimi ile Moğol göçebe-çoban topluluklarının özellikleri ele alınmıştır. Erken devlet özellikleri ve devletin kökenine ilişkin teoriler kuramsal çerçevede incelenmiştir. İkinci bölümde, Moğol göçebe çoban toplumlarının sosyo-ekonomik düzeni, sosyal yapılanmaları ve inanç sistemleri detaylandırılmış, mülkiyet ve dayanışma ilişkilerinin topluluk içi denge üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Aile, topluluk dayanışması, hayvancılıkla ilgili inançlar ve ekonomik yapı gibi unsurların toplumsal bütünlük üzerindeki rolleri tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Moğol göçebe çoban toplumlarında liderlik, mülkiyet, kölelik, adalet ve özgürlük kavramları etrafındaki tartışmalar ele alınmış, bu unsurların devletleşme sürecinde oynadığı rol açıklanmıştır. Devletin ortaya çıkış dinamikleri; nüfus artışı, coğrafi zorunluluklar, güç dengeleri, şaman inançları, üretim biçimleri ve sosyal yapı üzerinden değerlendirilmiş, Moğol göçebe toplumunun siyasi organizasyonlara evrilme süreci ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of the social and economic structures of Mongolian nomadic pastoral societies on the process of state formation. The distinctive dynamics of the nomadic pastoral system in the emergence of the state are analyzed within the framework of social organizational forms. In this context, the points at which nomadic pastoral societies differ from stateless societies are identified, and how these differences are reflected in the process of state formation is critically examined. In the first chapter, the concepts of nomadism and pastoralism are defined, and the historical development of this way of life in the Asian steppes, along with the main characteristics of Mongolian nomadic-pastoral communities, is discussed. Early state features and theories concerning the origins of the state are examined within a theoretical framework. The second chapter provides a detailed analysis of the socio-economic order, social structures, and belief systems of Mongolian nomadic pastoral societies. The effects of property relations and solidarity mechanisms on internal social balance are analyzed. The roles of family structures, communal solidarity, livestock-related beliefs, and economic organization in maintaining social cohesion are discussed. The third chapter focuses on debates surrounding leadership, property, slavery, justice, and freedom in Mongolian nomadic pastoral societies, and explains the roles these elements played in the process of state formation. The dynamics of state emergence are evaluated through factors such as population growth, geographical constraints, power relations, shamanistic beliefs, modes of production, and social structure, ultimately revealing the process through which Mongolian nomadic society evolved into political organizations.