Sosyal bilgilerde ters yüz öğrenme yaklaşımının öğrencilerin problem çözme becerisine etkisi ve ters yüz öğrenme yaklaşımına ilişkin öğrencilerin görüşleri
The effect of flipped learning approach on students' problem-solving skills in social studies and student opinions on flipped learning approach
- Tez No: 992754
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN DİLEK, DOÇ. DR. SİBEL TEMİZBAŞ ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi çalışmasının amacı sosyal bilgiler dersinde ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin problem çözme becerisine etkisini incelemektir. Araştırmada karma yöntem deseni kullanılmış, nicel veriler problem çözme becerisini Problem Çözme Becerisine Güven, Öz denetim ve Kaçınma alt boyutlarında ele alan Çocuklar için Problem Çözme Envanteri (ÇPÇE) aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler ise Öğrenci Günlük Formları ile elde edilmiştir. Çalışma 2024-2025 Eğitim Öğretim yılında Sinop ili Boyabat ilçesindeki bir devlet okulunda 6.sınıfta öğrenim görmekte olan 36 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Akademik başarı, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik seviyeler bakımından birbirine çok yakın olan iki sınıftan biri deney grubu (18 öğrenci) diğeri kontrol grubu (18 öğrenci) olarak belirlenmiştir. Beş hafta süren uygulama sürecinde deney grubu öğrencileri araştırmacı-öğretmen tarafından hazırlanan video ders içeriklerini ders öncesinde izlemişler ve sınıf içi zamanlarını öğrenci merkezli problem çözme etkinlikleri ile geçirmişlerdir. Kontrol grubunda süreç boyunca geleneksel öğretim yöntemi uygulanmaya devam edilmiştir. Her iki gruba uygulamanın başında ve sonunda ön test – son test olarak ÇPÇE uygulanmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizi SPSS 27 programı ile yapılmış; problem çözme becerisinin normal dağılım gösteren alt boyutlarında Bağımsız Gruplar T-testi ve Bağımlı Gruplar T-testi, normal dağılım göstermeyen alt boyutlarında Wilcoxon testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Problem Çözme Becerisine Güven alt boyutunda deney grubu son test puanlarının kontrol grubu son test puanlarına göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p<.05). Öz denetim ve Kaçınma alt boyutlarında ise anlamla fark gözlenmemiştir. Ayrıca nitel verilerin analizi sonucunda öğrencilerin büyük çoğunluğunun problem çözme etkinliklerinin problem çözme becerilerini geliştirdiğine dair görüşlere sahip oldukları ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the effect of the flipped learning model on students' problem-solving skills in the Social Studies course. A mixed-method research design was employed in the study. Quantitative data were collected through the Problem Solving Inventory for Children (PSIC; Çocuklar İçin Problem Çözme Becerisi Envanteri – ÇPÇE), which evaluates problem-solving skills across three sub-dimensions: Confidence in Problem Solving, Self-Control, and Avoidance. Qualitative data were obtained through Student Daily Reflection Forms.The study was conducted with 36 sixth-grade students attending a public school in the Boyabat district of Sinop province during the 2024–2025 academic year. Two classes with highly similar academic achievement levels and socio-cultural and socio-economic characteristics were selected; one was assigned as the experimental group (18 students) and the other as the control group (18 students). During the five-week implementation period, students in the experimental group watched teacher-prepared instructional videos before class and participated in student-centered problem-solving activities during in-class sessions. In the control group, the traditional teaching method continued throughout the study.The PSIC was administered to both groups as a pre-test and post-test. Quantitative data were analyzed using SPSS 27. For sub-dimensions displaying normal distribution, Independent Samples t-Test and Paired Samples t-Test were conducted, whereas Wilcoxon Signed-Rank Test and Mann–Whitney U Test were applied for non-normal distributions. The findings revealed that the experimental group scored significantly higher than the control group in the Confidence in Problem Solving sub-dimension in the post-test (p < .05). No statistically significant differences were observed in the Self-Control and Avoidance sub-dimensions. In addition, qualitative findings indicated that the majority of students believed that the problem-solving activities contributed positively to the development of their problem-solving skills.