Orman yangınlarının önlenmesi kapsamında orman transport tesis ve araçlarının değerlendirilmesi: İzmir Orman Bölge Müdürlüğü örneği
The evaluation of forest transport facilities and vehicles in the context of forest fire prevention (case study of İzmir Regional Directorate of Forestry)
  1. Tez No: 992755
  2. Yazar: HİLAL ESİN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Küresel iklim değişikliğinin orman yangınlarını asimetrik bir tehdide dönüştürdüğü günümüzde, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nün 2004-2024 yılları arasındaki yangınla mücadele kapasitesi, transport tesisleri ve araç filosu üzerinden incelenmiştir. Yapılan istatistiksel analizler, literatürdeki beklentilerin aksine transport kapasitesi ile yangın sayıları ve yanan alan arasında pozitif yönlü güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ancak bu bulgu bir yönetim zafiyetini değil, her geçen yıl şiddetlenen yangın riskine karşı idarenin savunma hattını sürekli güçlendirmek zorunda kaldığı gerçeğini yansıtmaktadır. Araç sayısındaki artışın yangın trendiyle paralel seyretmesi, büyüyen tehdidi dengelemek adına geliştirilen zorunlu bir refleks olup, bu çalışma İzmir'deki mücadelenin salt teknik bir operasyon değil, değişen iklim koşullarına karşı verilen hayati bir direnç savaşı olduğunu bilimsel olarak doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the current era where global climate change has transformed forest fires into an asymmetric threat, the fire-fighting capacity of the Izmir Regional Directorate of Forestry between 2004 and 2024 was examined through transport facilities and the vehicle fleet. Contrary to general expectations, statistical analyses revealed a strong positive relationship between transport capacity and both the number of fires and burned areas. However, this finding reflects not a management weakness, but the reality that the administration is forced to continuously strengthen its defense line against the annually intensifying fire risk. The parallel trend between the increase in the number of vehicles and fire statistics represents a mandatory reflex developed to balance the growing threat; thus, this study scientifically confirms that the struggle in Izmir is not merely a technical operation but a vital battle for resilience against changing climate conditions.