20-30 Yaş arası aerobik yapan bayanların koşu bandında farklı iş yüklerine kardiyovasküler tepkileri
Cardiovascular responses of 20-30 years old females who do aerobic exercise in different workloads on tredmill
- Tez No: 99277
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kardiyoloji, Spor, Cardiology, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET 20-30 Yaş Arası Aerobik Yapan Bayanların Koşu Bandında Farklı İş Yüklerine Kardîyovasküler Tepkileri Nalan AYVAZOĞLU, Yüksek Lisans Tezi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Temmuz 2000 Bu çalışmanın amacı 20-30 yaş ARASI aerobik yapan bayanların koşu bandında farklı iş yüklerine kardiyovasküler tepkileri araştırılmasıdır Boy uzunluğu ve vücut ağırlığı, skinfold ölçümleri, dakika kalp atım sayısı, kan basmcı ve koşu bandında Bruce protokolünün kullanılmasıyla maksimum oksijen kullanım kapasitesi 20-40 yaş grubu 33 gönüllü bayan denekten ölçümler alındı. Dakika kalp atım sayısı, sistolik ve diyastolik kan basmcı, aerobik kapasite üzerine yaş grupları, egzersiz öncesi ve sonrası, koşu safhaları ve toparlanma süresinin etkileri tek ve çift yönlü varyans analizi testiyle incelendi. Yaş grupları arasında farklılıkların tespiti için Scheffe çoklu kıyasla analizleri kullanıldı. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, toparlanma süresinin artışına bağlı dakika kalp atım sayısı azalmaktadır, fakat yaş grupları arasında farklılık yoktur. Egzersiz sırasında dakika kalp atım sayısı koşunun safhalarına ve yaş gruplarına göre artış göstermektedir. Sistolik ve diyastolik kan basıncı egzersiz öncesi ve sonrasında değişirken, yaş gruplarına bağlı değişmemektedir. Aerobik kapasite ise, yaş artışına bağlı azalma göstermektedir. Aerobik yapan bayanların max V02değerlerinin ortalaması 42.30 ± 5.37 ml/kg/dk bulunmuştur. Bu değer bu grubun iyi düzeyde aerobik kapasiteye sahip olduğunu gösterir. Yine, yaş grupları arasında vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve 7 skinfold toplamı değerleri açısından anlamlı farklılık yoktur. Aerobik yapan farklı yaş gruplarındaki fiziksel farklılığı olmayan bayanların kardiyovasküler tepkilerinin ve max VCVlerinin farklılaşması egzersiz programlarının süresinin, sıklığının ve şiddetinin ayarlanması açısından önemli gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Cardiovascular Responses of 20 to 30 Years Old Females Who Do Aerobic Exercise in Different Workloads on Treadmill Nalan AYVAZO?LU, Graduate Thesis, Ondokuz Mayıs University, Samsun, July 2000 The aim of this study was to investigate the cardiovascular responses of 20 to 30 years old females who do aerobic exercise in different workloads on treadmill. For the purpose of this study, variables of height, weight, skinfold measurements, heart rate, blood pressure in exercise and recovery, and maximum aerobic capacity were tested in 20 to30 years old females who do aerobic exercise. One and Two-way analyzes of variance was used to determine effects of age groups, treadmill test stages, and exercise on maximum aerobic capacity, heart rate and blood pressure. Scheffe multiple comparisons tests also was used to determine source of differences among groups. Results of this study showed heart rate per minute decreased depending on increasing of recovery duration but no significant differences was found among age groups. During exercise, heart rate per minute showed significant increase depend on age groups and treadmill test stages. While systolic and diastolic blood pressure changed after exercise, no change were observed among age groups. Maximum aerobic capacity decreased with respect to age groups. The mean max VO2 values for these subjects was 42.30 ml/kg/min which classifies this group of women as belonging to the moderate high level of fitness. In addition, there was no significant difference among age groups in body weight and height, sum of 7 skinfolds. Determination of physique and different cardiovascular responses to exercise seems to be important in the regulation of exercise programs for females.