Yaz spor okullarında basketbol çalışmalarına katılan grupların iki aylık gelişmelerinin fiziksel yönden değerlendirilmesi: Tokat il örneği
Evaluation of physical development of the participants the summer basketball course in two months period
  1. Tez No: 99276
  2. Yazar: İLKAY YAZARER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. YALÇIN TAŞMEKTEPLİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı; Tokat ilinde Yaz Spor Okulu basketbol çalışmalarına katılan ve yaşlan 11-15 arasında değişen 25 erkek öğrenci grubu ile bu çalışmalara katılmayan bir ilköğretim okulundan 25 erkek öğrenci grubunun fiziksel parametrelerinin farklı olup olmadığını ortaya koymak ve bu yolla Yaz Spor Okulu basketbol antrenmanlarının bahsedilen yaş grubu çocukların gelişimi üzerine etkisini belirlemektir. Bu amaçla yapılan karşılaştırmada, antrenmanlara katılan deney grubu ile katılmayan kontrol grubunun çalışmalar öncesi ve sonrası (boy, ağırlık, nabız, esneklik, dikey sıçrama, sağ ve sol el kavrama kuvveti, anaerobik güç, 20 m sprint) parametreleri kaydedilmiş, daha sonra da bu değerlerde grup içi - gruplar arası ve yaş grupları arası olmak üzere istatistiksel anlamlılık aranmıştır. Elde edilen verilere göre gruplar arasında sağ ve sol el kavrama kuvvetinde istatistiksel olarak anlamlılık bulunmuştur (p< 0.05). Diğer parametrelerde anlamlılığa rastlanmamıştır (p> 0.05). 11-12-13-14-15 yaş grupları arasında yapılan değerlendirmede ise yaşlar arasında; boy, vücut ağırlığı, dinlenme nabzı, anaerobik güç, sağ ve sol el kavrama kuvveti değerlerinde istatistiksel olarak anlamlılık olduğu görülmüş (p< 0.05), esneklik, dikey sıçrama, 20 m sprint değerlerinde ise anlamlılığa rastlanmamıştır (p> 0.05). Parametreler arasında beklenilen düzeyde farklılığın olmaması; 8 hafta boyunca yapılan antrenmanların teknik ağırlıklı bir biçimde uygulanması neticesinde motorsa! yeteneklerin gelişimine yönelik çalışmaların ihmal edilmiş olması ile izah edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the differences of the parameters between the two groups of the male primary school students aged 11-15 years, which of the one group participated to the summer Basketball course, and by the way to determine the effects of the summer Basketball course to the development of the children. Pretest and posttest experimental and control groups' height, body weight, heart rate, flexibility, vertical jump, right and.left hand grip strength, anaerobic power, 20 m. sprint values were measured. Then the statistical significance was searched amongs the groups, ages and inner groups. According to the data analyse a significant difference was found between experimental and control groups' right and left hand grip strength (p< 0,05). However no significant differences were found in other parameters between groups.(p> 0,05). Significant differences were found in height, body weight, rest heart rate, anaerobic power, right and left hand grip strength when analyzed among 11-12-13-14 and 15 years of age (p< 0,05). But there were no significant differences on flexibility, vertical jump and 20 m. sprint speed among these ages. No differences between the parameters were found as expected becouse of performing the technical exercises mostly instead of the motoric ability exercises in 8 weeks period. f.c.