Depo yönetimi süreçlerinde yapay zekâ algoritmalarının optimizasyonu ve performans analizi
Optimization and performance analysis of AI algorithms in warehouse management processes
  1. Tez No: 992775
  2. Yazar: ALİ AYHAN ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ŞATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Geleneksel bakış açısı depoları basit birer envanter noktası olarak görüyor olmasına rağmen, günümüzde bu süreçler belirsizliğin ve riskin yüksek olduğu karmaşık yapılara evrilmiştir. Geçmişin durağan piyasaları için tasarlanmış olan klasik modeller, günümüzün ani değişimlere gebe koşullarında operasyonel ihtiyaçları karşılamakta zorlanmaktadır. Bu çalışmamızda, depolardaki veri karmaşasını çözmek ve süreçlere esneklik katmak adına yapay zekâ algoritmalarının en verimli kullanım senaryoları incelenmiştir. Bulgularımız iyi tasarlanmış algoritmaların süreç yönetiminde belirgin bir üstünlük sağladığını gösterse de“tek tip”bir çözümün olmadığını da ortaya koymaktadır. Depo operasyonlarındaki her bir ürün grubu veri setinin kendine özgü istatistiksel dağılımlara ve matematiksel karakterlere sahip olduğunu göstermiştir. Bu yüzden her senaryo için tek bir model ile ilerlemek yerine, seyrek veya yüksek gürültülü verilerde kesintili talep modellerini (Croston), trend ağırlıklı serilerde yapısal modelleri (Prophet) ve mevsimsellik etkisinin çoklu olduğu serilerde ise üstel düzeltme modellerini (Holt-Winters) ele alan esnek bir metodolojinin benimsenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the traditional perspective views warehouses merely as simple inventory points, these processes have today evolved into complex structures characterized by high uncertainty and risk. Classical models, designed for the static markets of the past, struggle to meet operational requirements amidst current conditions prone to rapid change. In this study, we investigated the most efficient application scenarios of artificial intelligence algorithms to resolve data complexity in warehouses and introduce flexibility into processes. While our findings demonstrate that well-designed algorithms offer a distinct advantage in process management, they also reveal the absence of a 'one-size-fits-all' solution. It was observed that the data set for each product group in warehouse operations possesses unique statistical distributions and mathematical characteristics. Therefore, rather than relying on a single model for every scenario, we recommend adopting and adaptive and data-driven methodology. This approach utilizes intermittent demand models (Croston) for sparse or high-noise data, structural models (Prophet) for trend-heavy series, and exponential smoothing models (Holt-Winters) for series with multiple seasonality effects.