Uyuşturucu madde suçlarında etkin pişmanlık
Effective remorse in drug-related offenses
  1. Tez No: 992786
  2. Yazar: SEDAT HELİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAADDİN EGEMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Etkin pişmanlık hükümleri, suç işleyen kişinin pişmanlık duyarak suçtan kaynaklanan olumsuz neticeleri ortadan kaldırmaya yönelik iradi davranışlarda bulunması halinde bazı durumlarda ceza verilmemesine, bazı durumlarda ise cezada indirim yapılmasına olanak tanımaktadır. Etkin pişmanlık düzenlemeleri ile suç örgütlerinin çökertilmesi ve suç işlenmesinin önlenmesi suretiyle suç ile etkin mücadele edilmesi amaçlanmaktadır. Suç işledikten sonra meydana gelen olumsuz durumu telafi etmeye yönelik davranış sergileyen kişi ile hiçbir edimde bulunmayan kişinin aynı kefeye konulması ceza adaleti sistemi ile bağdaşmayacaktır. Uyuşturucu/uyarıcı madde suçlarına yönelik etkin pişmanlık hükümleri, bu suçların kişi ve toplum üzerinde doğurduğu maddi ve manevi zararları önlemek, faillerin yakalanmasını sağlamak amacıyla düzenlenmiştir. Etkin pişmanlık halleri, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 192. maddesinde dört fıkra şeklinde düzenlenmiş olup, bazı şartlara tabi tutularak çerçevesi belirlenmiştir. Bu çalışmada etkin pişmanlıkla ilgili genel bilgilerin sunulmasının ardından, kanun sistematiğine göre etkin pişmanlık hükümleri sırasıyla incelenmiştir. Tartışmalı konular Yargıtay kararları ile birlikte açıklanarak, hangi durumlarda etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanabileceği açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
With effective remorse regulations, if the person who commits the crime feels remorse and acts voluntarily to eliminate the negative outcomes of the crime, it occurs which may entail no punishment in some cases and reducing the penalty in some cases. With effective remorse regulations, it is aimed to collapse criminal organizations, prevent crime, and fight crime effectively. It would not be compatible with the criminal justice system to equate the person who behaves to compensate for the negative situation that occurs after committing a crime with the person who does not take any action. Effective remorse provisions for drug or stimulant crimes are also regulated in order to prevent the material and moral damages caused by drug or stimulant crimes to the society and the person, and to effectively combat these crimes by ensuring that the people who commit these crimes are caught. Effective remorse situations, which are regulated in 4 clauses in Article 192 of the Turkish Penal Code No. 5237, are subject to certain conditions and their framework has been determined. First of all, after giving general information about effective remorse, effective remorse provisions will be examined in order according to the legal systematic. Controversial issues will be explained together with the judgments of the Court of Cassation, and an explanation will be provided regarding the conditions under which effective remorse provisions are applicable.