Dizilerde yapay zeka'nın benlik algısı ve adalet kavramı
Self-perception and concept of justice of artificial intelligence in tv series
  1. Tez No: 992811
  2. Yazar: İLKER ÇÖZELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL ÖZEL SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
Özet
Dizilerde yapay zekânın benlik algısı ve adalet kavramı ile ilişkisini nitel araştırma yöntemleri aracılığıyla incelemek amaçlanmaktadır. Teknolojik ilerlemelerin ışığında yapay zekâ, yalnızca bir araç olmanın ötesine geçerek, insan benliğine ve toplumsal değer sistemlerine meydan okuyan bir varlık olarak kurgulanır. Bu bağlamda, popüler kültürün önemli bir parçası olan diziler, yapay zekânın kimlik, bilinç, özgür irade ve etik sorumluluk gibi felsefi sorularla olan ilişkisini ele almak için güçlü bir platform sunar. Tezin temel amacı, yapay zekânın dizilerde nasıl bir benlik algısını yansıtarak temsil edildiğini ve bu temsilin adalet kavramına ilişkin söylemleri ne yönde şekillendirdiğini analiz etmektir. Çalışmada, yapay zekânın insan benliği ile kıyaslandığı, adaletin yeniden tanımlandığı ve insan- yapay zekâ ilişkilerinin sorgulandığı sahneler ve hikâyeler derinlemesine incelenmiştir. Bu incelemelerde nitel araştırma tekniklerinden biri olan içerik analizi yöntemi kullanılarak, belirli diziler üzerinden tematik bir çözümleme gerçekleştirilmiştir. Çalışma , insan ve yapay zekâ arasındaki sınırların muğlaklaştığı bir dünyada, benlik ve adalet kavramlarının yeniden tanımlandığını ortaya koymayı hedeflemektedir. Dizilerde yapay zekâ, yalnızca teknik bir ürün olarak değil, aynı zamanda kendi kimliğini ve etik duruşunu savunan bir öteki olarak resmedilmekte, adalet kavramını da insan-merkezli bir bağlamdan çıkararak daha kapsayıcı ve sorgulayıcı bir boyuta taşımaktadır. Bu çalışma, yapay zekânın benlik ve adalet kavramlarına ilişkin kültürel temsillerini ele alarak, toplumsal değerler, etik ve teknoloji ilişkisine dair yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Tez, gelecekteki yapay zekâ çalışmalarına ve insan merkezli etik yaklaşımların yeniden değerlendirilmesine önemli bir katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the relationship between artificial intelligence and the concept of self-perception and justice in TV series through qualitative research methods. In the light of technological advances, artificial intelligence is being constructed as an entity that challenges the human self and social value systems, going beyond being just a tool. In this context, TV series, which are an important part of popular culture, offer a strong platform to address the relationship between artificial intelligence and philosophical questions such as identity, consciousness, free will and ethical responsibility. The main purpose of the thesis is to analyze how artificial intelligence is represented in TV series as having a self-perception and how this representation shapes the discourses on the concept of justice. In the study, scenes and stories where artificial intelligence is compared to the human self, justice is redefined and human-AI relations are questioned are examined in depth. In these studies, a thematic analysis was carried out on certain TV series using the content analysis method, which is one of the qualitative research techniques. The research reveals that in a world where the boundaries between humans and artificial intelligence are blurred, the concepts of self and justice are being redefined. In the series, artificial intelligence is portrayed not only as a technical product but also as an other that defends its own identity and ethical stance, and it takes the concept of justice out of a human-centered context and into a more inclusive and questioning dimension. This study offers a new perspective on the relationship between social values, ethics and technology by addressing the cultural representations of artificial intelligence regarding the concepts of self and justice. The thesis aims to make a significant contribution to future studies on artificial intelligence and the re-evaluation of human-centered ethical approaches.