Yahya es-Sarsarî ve peygamber methiyeleri
Yahya al-Sarsarī and his eulogies to the prophet Muhammad
  1. Tez No: 992812
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT KÜÇÜKSARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Yahya es-Sarsarî'nin Hz. Peygamber'e yazdığı methiyeler muhteva, şekil ve üslup açısından incelenmiştir. Çalışma bir giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, yöntemi, önemi ve başlıca kaynaklarının yanı sıra Arap şiirindeki Hz. Peygamber methiyelerinin gelişim süreci ana hatlarıyla ele alınmıştır. Birinci bölümde Yahya es-Sarsarî'nin hayatı, kişiliği ve şairliği incelenmiştir. Ayrıca Yahya es-Sarsarî'nin yaşadığı dönemin koşulları da mercek altına alınmıştır. İkinci bölümde Hz. Peygamber'e yazdığı methiyelerin muhteva tahlili yapılmış; Hz. Peygamber'i, hangi niteliklerini öne çıkararak methettiği tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde ise methiyeler şekil ve üslup özellikleri açısından incelenmiş; kaside yapısı, vezin, kafiye, beyan ve bedî' sanatlara ışık tutulmuştur. Sonuç olarak Yahya es-Sarsarî'nin klasik methiyedeki biçimsel özellikleri büyük ölçüde korumakla birlikte içeriği memduhun nübüvvet kimliği etrafında yeniden kurguladığı, Hz. Peygamber'in nübüvvetinin ispatı ve üstünlüğü konusunda delâil geleneğinde sıklıkla yer verilen argümanları bir medih malzemesi olarak kullandığı, bu malzemeyi dil ve üslup açısından başarılı bir şekilde şiir diline taşıdığı ve böylelikle Hz. Peygamber methiyelerinin müstakil bir tür haline gelmesinde kurucu bir role sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines Yahyā al-Sarsarī's panegyrics dedicated to the Prophet Muhammad in terms of their content, form, and style. The work consists of an introduction and three main chapters. The introduction outlines the research topic, aims, methodology, significance, and primary sources, and provides a brief overview of the development of prophetic praise poetry within the Arabic literary tradition.The first chapter explores the life, personality, and poetic profile of Yahyā al-Sarsarī, together with the historical and social conditions of the period in which he lived. The second chapter offers a thematic analysis of his panegyrics, identifying the specific qualities of the Prophet that the poet highlights and celebrates. The third chapter analyzes the formal and stylistic features of the poems, focusing on the structure of the qaṣīda, metre, rhyme, and the use of rhetorical and stylistic devices (bayān and badīʿ).The study concludes that while al-Sarsarī generally preserves the formal characteristics of the classical panegyric, he reconstructs its content around the prophetic identity of the praised figure. His poems employ arguments commonly found in the dalāʾil al-nubuwwa tradition to affirm the Prophet's status and superiority, transforming these materials into poetic language with notable stylistic skill. In doing so, al-Sarsarī assumes a foundational role in shaping prophetic panegyric as an independent literary genre.