Konaklama işletmelerinde akıllı otel uygulamalarının değerlendirilmesi: Eskişehir örneği
Evaluation of smart hotel applications in accommodation business: Eskişehir example
- Tez No: 992859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Turizm sektörü, teknolojik yeniliklerin iş süreçlerine entegrasyonu ile hızlı bir dönüşüm yaşamaktadır. Günümüzde“akıllı otel”kavramı, bu dönüşümün önemli bir unsuru haline gelmiştir. Bu araştırmanın amacı, konaklama işletmelerinde kullanılan akıllı otel uygulamalarını üst düzey yöneticilerin görüşlerini alarak, ortaya koymaktır. Bu çalışma, Davis (1989) tarafından geliştirilen Teknoloji Kabul Modeline dayanarak; algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı, niyet, tutum ve davranış temaları altında incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Veriler, Eskişehir'deki otel işletmelerinin üst düzey yöneticileriyle gerçekleştirilen yüz yüze görüşmelerden elde edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analiziyle değerlendirilmiştir. Bulgular, söz konusu işletmelerde sensörlü aydınlatma, otomatik enerji yönetimi, QR kod, dijital menü, dijital görev atama sistemleri ve mobil iletişim uygulamaları gibi teknolojilerin yaygın şekilde kullanıldığını göstermektedir. Katılımcılar bu uygulamaların operasyonel verimliliği, hız ve iletişim kolaylığını artırdığını, misafir deneyimini iyileştirdiğini ve hata oranlarını azalttığını ifade etmiştir. Bununla birlikte teknik altyapı eksiklikleri, yüksek maliyetler ve entegrasyon sorunları önemli sınırlılıklar olarak öne çıkmaktadır. Sonuç olarak, akıllı otel uygulamalarının benimsenmesinde yönetsel tutum, dijital altyapı ve kullanım kolaylığı kritik belirleyiciler olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The tourism industry is undergoing a rapid transformation through the integration of technological innovations into business processes. Today, the concept of the“smart hotel”has become an essential component of this transformation. The aim of this study is to identify the smart hotel applications used in accommodation enterprises by examining the perspectives of senior managers. Grounded in the Technology Acceptance Model developed by Davis (1989), the research is analyzed under the themes of perceived usefulness, perceived ease of use, intention, attitude, and behavior. A qualitative research design was employed, using semi-structured interviews as the data collection technique. The data was obtained through face-to-face interviews with senior managers of hotel establishments in Eskişehir and were analyzed using content analysis. The findings indicate that technologies such as sensor-based lighting, automated energy management, QR codes, digital menus, digital task assignment systems, and mobile communication applications are widely used in these businesses. Participants stated that these applications enhance operational efficiency, speed, and communication, improve guest experience, and reduce error rates. However, shortcomings in technical infrastructure, high costs, and integration challenges emerged as significant limitations. In conclusion, managerial attitudes, digital infrastructure, and ease of use are identified as critical determinants in the adoption of smart hotel applications.