Yeni Türkiye'nin inşasında tarihsel diziler ve ideoloji (2010-2022)
Historical series and ideology in the construction of New Turkey (2010-2022)
- Tez No: 992860
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DURDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Tezin ana sorunsalı, Türkiye'de yayımlanan dizilerde tarihin ve tarihsel kişilerin işleniş biçimleri nasıldır ve nasıl bir dönüşüm geçirmiştir sorusuna indirgenebilir. Alt sorunsalları da buna bağlı olarak egemen ve egemen olunan ilişkisini, kadın erkek ilişkilerini ve ekonomi politiği kapsayacak biçimde genişler. Haliyle amaç son dönemde kültür dünyasını işgal eden bir fenomene dair karşılaştırmalı bir analizle literatüre katkı sağlanmasıdır. Yapılan literatür araştırmasında karşılaşılanlar daha çok sosyoloji alanında değil Radyo, Televizyon ve Sinema gibi görsel bölümüne daha fazla ağırlık veren tezlerde ve makalelerden kuruludur. Tezin üzerine temellendiği teorik yönelim Marksizm, özellikle de Marksizm'in kültüre dair iddiaları ve savunularıdır. Tez boyunca sürdürülen yöntemsel konumlanma ise nitel analiz yöntemidir. Teknik düzeyde de bir doküman analizi sürdürülmüş ve karşılaştırmalar yapılmıştır. Tezin konusu içinde kalanlar son dönemi kapsadığından Diriliş Ertuğrul, Muhteşem Yüzyıl ve Netflix'te yayınlanan Ottoman: Rise of the Empires dizileri, tezin uzunluğu göz önüne alınarak seçilmiştir. Netflix'te yayımlanan dizinin on iki bölümünün tamamı, diğer dizilerinse seçilen otuzar bölümleri izlenerek veri toplanmış ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main problematic of this thesis can be reduced to the question of how history and historical figures are represented in television series produced in Turkey and how these representations have transformed over time. Accordingly, its sub-problematic areas expand to include the relationship between the dominant and the dominated, gender relations, and the political economy of these productions. The aim is, therefore, to contribute to the relevant literature through a comparative analysis of a phenomenon that has recently occupied a significant place within the cultural sphere. The literature review indicates that existing studies are found predominantly in theses and articles within fields such as Radio, Television, and Cinema, which focus more extensively on visual media, rather than within sociology. The theoretical orientation on which this thesis is grounded is Marxism, particularly Marxism's claims and arguments concerning culture. Methodologically, the thesis employs qualitative analysis. At the technical level, a document analysis has been conducted and comparative evaluations have been made. Since the subject of the thesis concerns recent productions, Diriliş Ertuğrul, Muhteşem Yüzyıl, and the Netflix series Ottoman: Rise of the Empires have been selected, considering the overall length of the thesis. All twelve episodes of the Netflix series and thirty selected episodes from each of the other two series were viewed, and data were collected and analyzed accordingly.