İslam hukukunda eğlence
Entertainment in Islamic law
  1. Tez No: 992885
  2. Yazar: SALİHA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Eğlence, insan hayatında farklı biçimlerde yer alan bir olgu olup, dinî ve ahlakî değerlendirmelere konu olmuştur. İslam hukuku literatüründe eğlence, çoğu zaman müstakil bir başlık altında ele alınmamış; müzik, oyun ve lehv gibi kavramlarla ilişkilendirilerek değerlendirilmiştir. Bu durum Eğlencenin İslam hukukundaki konumunun ve sınırlarının bütüncül biçimde anlaşılmasını zorlaştırmıştır. Bu çalışma, eğlenceyi haram-mubah ikileminden çıkararak, fıtrat, maslahat, ahlâkî sınırlar ve sedd-i zerâi gibi temel fıkhî ilkeler çerçevesinde teorik bir değerlendirmeye tabi tutmayı amaçlamıştır. Çalışma sonucunda, eğlencenin İslam hukukunda aslen mubah kabul edildiği; ancak bu serbestliğin mutlak olmadığı, belirli ölçütlerle sınırlandırıldığı tespit edilmiştir. Bu yönüyle tez, İslam hukukunun eğlenceye yaklaşımının yasaklayıcı değil; insanın fıtrî ve ahlaki yapısını gözeten dengeli bir anlayışa dayandığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Entertainment is a phenomenon that appears in various forms in human life and has been subject to religious and moral evaluation. In the literature of Islamic law, entertainment has often not been addressed as an independent topic; rather, it has been discussed in relation to concepts such as music, games, and lahw. This situation has made it difficult to understand the position and limits of entertainment in Islamic law in a comprehensive manner. This study aims to examine entertainment beyond the dichotomy of prohibition and permissibility, and to subject it to a theoretical evaluation within the framework of fundamental legal principles such as human disposition (fiṭra), public interest (maṣlaḥa), moral boundaries, and the principle of blocking the means (sadd al-dharāʾiʿ). As a result of the study, it has been determined that entertainment is regarded as originally permissible (mubāḥ) in Islamic law; however, this permissibility is not absolute and is limited by certain criteria. In this respect, the thesis demonstrates that the approach of Islamic law to entertainment is not prohibitive, but rather based on a balanced understanding that takes into account the moral and dispositional nature of human beings.