İş tatmini örgütsel özdeşleşme ve yeşil örgütsel davranış arasındaki ilişkinin incelenmesi (Sağlık çalışanları örneği)
Examining the relationship between job satisfaction, organizational identification, and green organizational behavior (Healthcare workers example)
- Tez No: 992886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KIRAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
İş tatmini, örgütsel özdeşleşme ve yeşil örgütsel davranış gibi kavramlar kurumsal başarı ve çalışanların mutluluğu üzerinde önemli etkilere sahiptir. Çalışmanın amacı, sağlık çalışanlarının iş tatmini, örgütsel özdeşleşme ve yeşil örgütsel davranış arasındaki ilişkiyi incelemektir.Çalışmanın bir diğer amacı da, sağlık çalışanlarının iş tatmini düzeylerini etkileyen faktörleri belirlemek ve bu faktörlerin örgütsel özdeşleşme ve yeşil örgütsel davranış üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Bu bağlamda, çalışma hem teorik hem de pratik açıdan yeni görüşler sunmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, çalışma literatürdeki eksiklikleri doldurmayı, yeni bulgular ve bilgiler üretmeyi hedeflemektedir.Öncelikle, literatürde iş tatmini, örgütsel özdeşleşme ve yeşil örgütsel davranış arasındaki ilişkinin yeterince incelenmediği görülmektedir. Sağlık sektöründe bu konuya odaklanan çalışmaların sınırlı olduğu ve bu nedenle de bu alandaki boşlukların giderilmesi gerektiği belirlenmiştir. Literatürde bu konuyla ilgili yapılan araştırmalarda iş tatmini ve örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişki genellikle ele alınmış olsa da, bu ilişkinin yeşil örgütsel davranış ile nasıl etkilendiği daha az araştırılmıştır. Ayrıca sağlık sektöründeki çalışanların yeşil örgütsel davranışları üzerine yapılan çalışmalar da sınırlıdır. Bu çalışmada daha kapsamlı bir şekilde üç kavramın ilişkisi ve sağlık çalışanları üzerine etkisi incelenecektir.Çalışmanın literatüre katkısı, sağlık sektöründe iş tatmini, örgütsel özdeşleşme ve yeşil örgütsel davranış arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamamıza yardımcı olacak yeni bulgular ve bilgiler sağlamasıdır. Bu çalışmanın sonucunda, sağlık çalışanlarının iş tatmini düzeylerini artırmak ve yeşil örgütsel davranışlarını teşvik etmek için alınabilecek politika ve uygulamaları destekleyebilir.Sonuç olarak, bu çalışma, iş tatmini, örgütsel özdeşleşme ve yeşil örgütsel davranış arasındaki ilişkiyi sağlık sektöründeki çalışanlar üzerinde analiz etmektedir. Bu çalışmanın hem literatüre hem de uygulamaya sunduğu katkılar, bu konudaki araştırmaların gelişmesine ve sağlık çalışanlarının memnuniyeti ile çevresel sorumluluklarının artırılmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Concepts such as job satisfaction, organizational identification and green organizational behavior have significant effects on corporate success and employee happiness. The aim of the study is to examine the relationship between job satisfaction, organizational identification and green organizational behavior of healthcare workers. Another aim of the study is to determine the factors affecting the job satisfaction levels of healthcare workers and to analyze the effects of these factors on organizational identification and green organizational behavior. In this context, the study aims to offer new insights from both theoretical and practical perspectives. In this context, the study aims to fill the gaps in the literature and produce new findings and information. First of all, it appears that the relationship between job satisfaction, organizational identification and green organizational behavior has not been adequately examined in the literature. It has been determined that studies focusing on this issue in the health sector are limited and therefore the gaps in this field need to be eliminated. Although the relationship between job satisfaction and organizational identification has generally been addressed in studies on this subject in the literature, how this relationship is affected by green organizational behavior has been less researched. Additionally, studies on the green organizational behavior of employees in the healthcare sector are limited. In this study, the relationship of the three concepts and their impact on healthcare professionals will be examined more comprehensively. The contribution of the study to the literature is that it provides new findings and information that will help us better understand the relationship between job satisfaction, organizational identification and green organizational behavior in the healthcare sector. As a result of this study, it can support policies and practices that can be taken to increase the job satisfaction levels of healthcare workers and encourage green organizational behavior. As a result, this study analyzes the relationship between job satisfaction, organizational identification and green organizational behavior on employees in the healthcare sector. The contributions of this study to both literature and practice may help improve research on this subject and increase the satisfaction and environmental responsibilities of healthcare professionals.