Oyunlaştırma: Turizm sektöründe sanal gerçeklik oyunları üzerine bir inceleme
Gamification: An examination of virtual reality games in the tourism industry
- Tez No: 992888
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM ÇELTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sanal gerçeklik (SG) tabanlı turizm oyunlarının kullanıcı deneyimi, turistik motivasyon ve destinasyon keşfetme arzusu üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışma, farklı yaş ve meslek gruplarından seçilen 30 katılımcının üç farklı SG turizm oyununu deneyimlemesi ve sonrasında yapılandırılmış açık uçlu ve kapalı uçlu sorulardan oluşan bir görüşme formunu doldurmasıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler önce SPSS 27 ve Excel programlarına aktarılmış, ardından içerik analizi yöntemine göre kodlanarak temalar oluşturulmuştur. Kodlama sürecinde katılımcı ifadeleri anlam birimlerine ayrılmış, tekrar eden örüntüler belirlenmiş ve oyun bazında karşılaştırmalı temalar geliştirilmiştir. Bulgular, SG oyunlarının yüksek düzeyde sürükleyici bir deneyim sunduğunu, özellikle Antarktika temalı oyununun keşfetme arzusu ve turistik motivasyon üzerinde en güçlü etkiyi yarattığını göstermiştir. Venedik temalı oyun görsel gerçeklik açısından etkili bulunurken, Notre Dame temalı oyun daha çok bilgi aktarımıyla ilişkilendirilmiştir. Katılımcılar SG oyunlarının turizm pazarlaması, destinasyon tanıtımı, kültürel deneyim sunumu ve ön izleme süreçlerinde önemli potansiyele sahip olduğunu belirtmiştir. Sonuçlar, SG oyunlarının turizm sektöründe yenilikçi ve kullanıcı merkezli bir deneyim aracı olarak stratejik bir rol üstlenebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of virtual reality (VR)-based tourism games on user experience, touristic motivation, and the desire to explore destinations. The research was conducted with 30 participants selected from different age and occupational groups, who experienced three different VR tourism games and then completed an interview form consisting of structured open and closed-ended questions. The collected data were first transferred to SPSS 27 and Microsoft Excel, and subsequently coded and thematized using content analysis. During the coding process, participants' statements were divided into meaning units, recurring patterns were identified, and comparative themes were developed based on each game. The findings revealed that VR games provide a highly immersive experience and that the Antarctica-themed game had the strongest impact, particularly on the desire to explore and touristic motivation. While the Venice-themed game was found effective in terms of visual realism, the Notre Damethemed game was more strongly associated with information transfer. Participants stated that VR games have significant potential for tourism marketing, destination promotion, cultural experience delivery, and preview processes. Overall, the results indicate that VR games may assume a strategic role as an innovative and user-centered experiential tool in the tourism sector.