Spinal anestezide Bupivacain, Bupivacain + Neostigmin, Bupivacain + Klonidin' in analjezi ve hemodinami üzerine etkileri
- Tez No: 992893
- Danışmanlar: UZMAN NEŞE ÖCAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamız üroloji servisinde yatmakta olan TUR-P (Transuretral prostat) ve TUR-M (Transuretral mesane) operasyonu geçirecek ASA I-II grubuna giren, yaşları 52-70 arasında değişen tamamı erkek 10'ar kişilik 3 gruptan oluşan toplam 30 vakada gerçekleştirildi. Spinal yoldan birinci gruba bupivakain heavy, ikinci gruba bupivakain heavy + neostigmin metilsülfat ve üçüncü gruba ise bupivakain heavy + klonidin hidroklorid uygulanarak ameliyat anı ve sonrası belirlediğimiz parametreler ile takip edildi. Hastalar monitörize edildikten sonra intravenöz 500 ml %0.9 NaCl başlandı. Olguların operasyon odasında SAB, DAB, OAB ve KAH değerleri ölçüldü. Oturur pozisyonda L2-L3 aralığından 22 G iğne ile spinal aralığa girildi. BOS gelmesini takiben; 1. grup (Bup.) olgulara 15 mg bupivakain heavy, 2. grup (Bup.+Neo.) olgulara 15 mg bupivakain heavy + 50 µg metil sülfat, 3. grup olgulara (Bup.+Klo.) 15 mg bupivakain heavy + 150 µg klonidin hidroklorit verildi. Yeterli analjezi oluşması beklendikten sonra cerrahi operasyona izin verildi. Çalışmamızda demografik özellikler açısından gruplar arasında fark yoktu. Sensoryal analjezinin maksimal üst seviyesi açısından gruplar arasında fark anlamsızdı (p=0.586). Maksimal motor bloğun oluş zaman ortalamaları (dk) Bup.+Klo. grubunda anlamlı derecede daha uzundu (p=0.019). Olgularda motor blok derecesi açısından (Bromage skalasına göre) istatistiksel açıdan farklılık yoktu (p=0.585). Kardiyovasküler parametreler incelendiğinde sistolik, diyastolik ve OAB açısından 60. dakikadan itibaren başlayan ve postop 12. saate kadar devam eden anlamlı ve çok ileri derecede anlamlı düşmeler oldu (p=0.041, p=0.000, p=0.000, p=0.11). Olguların kalp atım hızlarında hiçbir dönemde anlamlı değişiklikler olmadı. Olguların sensoryal analjezi devam süreleri incelendiğinde Bup.+Klo. grubunda diğer gruplara göre anlamlı derecede daha uzun bulundu (p=0.020). Olguların ilk 24 saat içinde ağrı duyma ve analjezi gereksinim oranları arasında istatistiksel olarak fark yoktu. Olguların Bromage skalasına göre motor blokların bir alt dereceye inme süreleri (dk) açısından Bup.+Klo. grubunda ileri derecede daha anlamlıydı (p=0.000). Bup.+Klo. grubunda istatistiksel olarak sedasyon (p=0.000) çok ileri derecede anlamlı ve bradikardi sıklığı (p=0.013) anlamlı derecede daha fazlaydı. Bup.+Neo. grubunda ise bulantı-kusma sıklığı (p=0.036) diğer gruplara göre anlamlı derecede daha fazlaydı. Bupivakaine eklenen neostigmin sensoryal analjezi başlama süresini kısaltıp daha stabil hemodinami sağlarken, bulantı-kusma gibi hoş olmayan bir yan etkiye sahiptir. Bupivakaine eklenen klonidin ise sedasyon vakaya göre avantaj sağlayabilir. Hipotansiyon ise postop 12. saate kadar takip edilmelidir. Ancak uzun bir motor blok ve analjezi sağlaması göz ardı edilemeyecek bir avantajdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on a total of 30 male patients aged between 52 and 70 years who were hospitalized in the urology department and scheduled to undergo TUR-P (Transurethral Prostate) or TUR-M (Transurethral Bladder) surgery, and who were classified as ASA I–II. The patients were divided into three groups of ten. Spinal anesthesia was administered as follows: the first group received hyperbaric bupivacaine, the second group received hyperbaric bupivacaine combined with neostigmine methyl sulfate, and the third group received hyperbaric bupivacaine combined with clonidine hydrochloride. Patients were monitored intraoperatively and postoperatively according to the parameters determined in the study. After standard monitoring was established, 500 ml of 0.9% NaCl was administered intravenously. In the operating room, systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), mean arterial pressure (MAP), and heart rate (HR) were measured. With the patient in the sitting position, the spinal space was entered at the L2–L3 interspace using a 22-gauge needle. After the confirmation of cerebrospinal fluid flow, the following anesthetic agents were administered: Group 1 (Bup.) received 15 mg of hyperbaric bupivacaine; Group 2 (Bup.+Neo.) received 15 mg of hyperbaric bupivacaine plus 50 µg of neostigmine methyl sulfate; and Group 3 (Bup.+Clo.) received 15 mg of hyperbaric bupivacaine plus 150 µg of clonidine hydrochloride. Surgical intervention was allowed after adequate analgesia had been achieved. No significant differences were observed between the groups in terms of demographic characteristics. The maximum upper level of sensory analgesia did not differ significantly among the groups (p=0.586). However, the mean time required to achieve maximum motor block was significantly longer in the Bup.+Clo. group (p=0.019). No statistically significant differences were found between the groups in terms of the degree of motor block according to the Bromage scale (p=0.585). Evaluation of cardiovascular parameters demonstrated significant decreases in systolic, diastolic, and mean arterial pressures beginning at the 60th minute and continuing until the 12th postoperative hour (p=0.041, p=0.000, p=0.000, p=0.11). No significant changes were observed in heart rate at any time point. The duration of sensory analgesia was significantly longer in the Bup.+Clo. group compared with the other groups (p=0.020). There were no statistically significant differences between the groups regarding pain perception or the need for analgesia within the first 24 hours. According to the Bromage scale, the time required for motor block to regress by one level was significantly longer in the Bup.+Clo. group (p=0.000). In addition, sedation (p=0.000) and the incidence of bradycardia (p=0.013) were significantly higher in the Bup.+Clo. group. In the Bup.+Neo. group, the frequency of nausea and vomiting (p=0.036) was significantly higher compared with the other groups. The addition of neostigmine to bupivacaine shortens the onset time of sensory analgesia and provides more stable hemodynamics; however, it is associated with undesirable side effects such as nausea and vomiting. The addition of clonidine to bupivacaine may offer an advantage due to its sedative effects depending on the clinical situation. Hypotension should be monitored until the 12th postoperative hour. Nevertheless, its ability to provide prolonged motor block and analgesia represents a considerable advantage.