Türkiye'de vergi denetimi hakkında yazılan lisansüstü tezlerin bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of graduate theses written on tax auditing in Turkey
  1. Tez No: 992894
  2. Yazar: HAŞİM SÜLEYMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YARDIMCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'de vergi denetimi kavramını ve uygulamasını hem teorik hem de ampirik yaklaşımları birleştirerek incelemektedir. İlk olarak, denetimin tanımı, amaçları ve işlevleri açıklanmakta; ardından Türkiye'deki vergi denetim sisteminin hukuki temelleri, idari yapısı ve inceleme yöntemleri derinlemesine analiz edilmektedir. İkinci olarak, Türk Ulusal Tez Merkezi'nde 1997–2023 yılları arasında yayımlanan ve vergi denetimi ile vergi incelemesi konularına odaklanan 177 lisansüstü tez (yüksek lisans ve doktora) üzerinde bibliyometrik bir analiz yapılmıştır. Bibliyometrik analizde üniversiteler, enstitüler, bölümler, danışman unvanları, tez türü, dili, sayfa sayısı ve araştırma yöntemleri gibi değişkenler incelenmiştir. Bulgular önemli eğilimleri ortaya koymaktadır: Tezlerin çoğu sosyal bilimler enstitülerinde yoğunlaşmakta, ağırlıklı olarak profesörler tarafından yönetilmekte ve büyük ölçüde yüksek lisans düzeyinde yazılmaktadır. Ayrıca, 2011 yılında Vergi Denetim Kurulu'nun kurulmasının ardından vergi denetimi alanındaki araştırmalarda belirgin bir artış gözlemlenmiştir. Bu çalışma, Türkiye'de vergi denetimi alanındaki akademik birikimin kapsamlı bir görünümünü sunmayı ve eğilimleri, boşlukları ile gelecekteki araştırma alanlarını belirleyerek hem araştırmacılara hem de politika yapıcılara katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept and practice of tax auditing in Turkey, combining both theoretical and empirical approaches. First, the study elaborates on the definition, objectives, and functions of auditing, followed by an in-depth analysis of the Turkish tax auditing system, including its legal foundations, administrative structure, and inspection methods. Second, a bibliometric analysis was conducted on 177 graduate theses (master's and doctoral) published between 1997 and 2023 in the Turkish National Thesis Center, focusing on tax auditing and tax examination. The bibliometric analysis investigates variables such as universities, institutes, departments, advisor titles, thesis type, language, number of pages, and research methods. The findings reveal significant patterns: most theses are concentrated in social sciences institutes, predominantly supervised by professors, and largely written at the master's level. Furthermore, a notable increase in tax auditing research is observed after the establishment of the Tax Inspection Board in 2011. The study aims to provide a comprehensive overview of the academic landscape of tax auditing in Turkey and contribute to both researchers and policymakers by identifying trends, gaps, and potential areas for further research.