Siyasal iletişim ve dijital medya: Seçmenlerin çevrim içi ortamlardaki siyasal davranışlarına dönük bir çalışma
Political communication and digital media: A study on voters' political behaviors in online environments
  1. Tez No: 992940
  2. Yazar: YAŞAR AKSAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Halkla İlişkiler, Political Science, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital medya kullanımının yaygınlık kazanması sosyal yaşamın birçok alanında değişimler de meydana getirmiştir. Meydana gelen bu değişimler yaşam pratiklerimizi de birçok yönüyle etkilemektedir. Bu teknolojik gelişmelere bağlı olarak siyasal bir varlık olan insanın siyasal etkinlikleri de etkilenmiştir. Dijital araçların gelişimi en başta iletişim alışkanlıklarımızı dönüştürmüştür. Sosyal bir varlık olan insanın fiziki ortamlarda gerçekleştirdiği etkinlikler, dijital ağların ortaya çıkmasıyla derinden etkilenmiştir. Dijital araçların uzantısı olan sosyal medya uygulamalarında mekandan bağımsız bir biçimde bireyler artık sosyal etkinliklerde bulunmaktadırlar. Bu dönüşümler sosyal medya uygulamalarıyla beraber insanların sosyal etkinlik pratik ve algısı yeniden şekillenmiştir. Bu çalışmada da dijital medyanın siyasal iletişim ve kişilerin çevrim içi davranışları üzerindeki etkileri ölçülmüştür. Diyarbakır şehri örneklem olarak seçilmiştir. Çalışmada tarama modellerinden kesitsel araştırmadan yararlanılarak çevrim içi anket tekniğiyle oluşturulan sorularla veriler toplanmıştır. Bu anket aracılığıyla toplanan veriler SPSS 27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Hazırlanan anket 310 kişinin katılımıyla tamamlanmıştır. Elde edilen bulgulardan hareketle dijital medya araçlarının kullanım sıklığının siyasal katılım davranışını pozitif yönde etkilediği saptanmıştır. Sosyal medya uygulamalarında gerçekleştirilen siyasal iletişim faaliyetlerinin kitleleri mobilize etmede etkin bir güç olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The widespread use of digital media has had a significant impact on various aspects of social life, influencing our way of life in numerous ways. Technological developments have also impacted the political activities of individuals, who are inherently political beings.The evolution of digital tools has transformed the manner in which we communicate, significantly impacting the activities of human beings, as social beings, within physical environments. The emergence of digital networks has had a profound effect on these activities. Social media applications, which are an extension of digital tools, enable people to engage in social activities regardless of space. These changes have reshaped people's practices and perceptions of social activities through social media applications. This study measured the impact of digital media on political communication and people's online behaviour.Diyarbakır province was selected as the sample.The study used cross-sectional research, which is one of the survey models, to collect data through questions created with the online survey technique. The data collected through this survey was analysed using SPSS 27 software. The 310 people completed the survey. The results showed that digital media tools are positively impacting political participation behaviour. Furthermore, political communication activities carried out in social media applications are an effective force in mobilising the masses.